Deutsche Tourenwagen-Meisterschaft

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
DTM (AV-CRED).jpg
Foto ze sezóny 2005

DTM, celým názvem Deutsche Tourenwagen-Meisterschaft, založeno v roce 1984, je druh automobilových závodů konajících se na uzavřených okruzích, především v Německu. Spadá pod německý klub ADAC motorsport.

Mistrovství se těší oblibě především v domácím Německu. Možnost zhlédnout závody měli i příznivci z tehdejšího Československa. V roce 1988 se mistrovství cestovních vozů konalo v Brně. Tento rok byl na několik let poslední, kdy se tyto závody uskutečnily na našem území. DTM se vrátilo v roce 1991 a 10.-12.7. roku 1992 závody přivítalo Brno a Masarykův okruh.

Především domácí Německo je centrem DTM, některé závody jsou pořádány na okruzích v Evropě. Postupem času si tyto závody vydobyly prestiž a jsou známy po celém světě. To v roce 1996 přilákalo Bernie Eclestona, guru F1. To ovšem vedlo, spolu s vysokými náklady na provoz a údržbu tohoto šampionátu, k zániku a ukončení této série. Do této doby se v závodech ukázalo veliké množství značek. Mezi jiné sem patřily výrobci jako Mercedes-Benz, Opel, BMW, italská Alfa Romeo a mnoho dalších.

V roce 2000 se začala psát novodobá historie mistrovství. Tento comeback přivítala motoristická veřejnost s velkou radostí, ale i zároveň s obavami, jestli se seriál udrží a neskončí jako po roce 1996. Do nového ročníku tak nastoupily tři značky : Audi, Opel a Mercedes-Benz. Už se ale nejednalo o cestovní auta známá z předešlých let, ale šlo o závodní "monstra", vybavená nejmodernější technikou a především neobvyklým designem karoserií. DTM expanduje také do jiných destinací po celém světě. V roce 2004 zavítali opět do České republiky, konkrétně do Brna.

DTM prošlo velké množství jezdců, např. i Ralf Schumacher, Giancarlo Fisichella, kteří se potom objevili ve formuli 1. Mezi největší hvězdy bezesporu patří Bernd Schneider, Mattias Ekström, Martin Tomczyk a jejich soupeři, těmi se stali v posledních letech například Jean Alesi a Mika Hakkinen. V roce 2011 oznámila návrat bavorská automobilka BMW. To vyvolalo neuvěřitelné pozdvižení v automobilovém sportu. Ale největší překvapení přišlo hned ve druhém závodě po jejich návratu a to když kanadský závodník Bruno Spengler získal pole position a poté dokázal porazit úplně všechny a po 20 letech získal pro BMW vítězství.

Technické regule[editovat | editovat zdroj]

Auto

vychází ze siluety sériového auta, upravena speciálně pro motorsport, vybavena prostorovou ocelovou rámovou konstrukcí. Díly karoserie vyrobeny z kompozitového materiálu, střecha zůstává originální z produkční výroby. Povinný pohon zadních kol, zakázána jakákoliv elektronická řídící pomoc, stejně jako ABS nebo kontrola trakce.

Motor

Zdvihový objem 4 l, 8 válců do V (úhel 90°), maximálně 4 ventily na válec, nasávací systém opatřen dvěma restriktory o průměru 28mm.

Převodovka

Jsou používány dvě odlišné diferenciální převodovky, dodávané buď jako X-Trac nebo Hewland, které schválilo DTM.

Brzdy

Karbonové brzdové kotouče, brzdové destičky a třmeny dodávané jediným výrobcem všem týmům.

Aerodynamika

Aerodynamické nastavení musí být jednotlivými výrobci určeno ne později, než osm dní před startem sezony a nesmí být měněno během sezony.

Pneumatiky

Jsou dodávány exklusivně pouze firmou Hankook a to pouze dvě verze: slick (hladké pneu do sucha) a wet (pneu na mokré závody).

Hmotnost

Je podle usnesení DTM komise rozdělena dle specifikace vozu, specifikace vozů od roku 2006 mají minimální hmotnost 1070 kg, specifikace vozů z roku 2005 musí vážit min. 1060 kg, zatímco verze 2004 byla redukována na minimum 1020 kg.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]