Demokratická unionistická strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Demokratická unionistická strana (anglicky Democratic Unionist Party, zkracováno DUP) je větší ze dvou hlavních unionistických politických stranSeverním Irsku. Založil ji v roce 1971 Ian Paisley, který stranu vedl až do roku 2008. Poté do roku 2015 byl lídrem strany Peter Robinson. Od toho roku až do současné doby je Arlene Fosterová vůdčí osobností DUP.

Je to v současnosti největší strana Severoirského shromáždění a pátá největší strana v Dolní sněmovně Spojeného království. Ve volbách v roce 2010 získala osm křesel.[1] Ve volbách 8. června 2017 získala tato strana 10 křesel v parlamentě.[2] Její důležitost se umocnila tím, že po ztrátách, které v těchto volbách utrpěla Konzervativní strana, je premiérka Theresa Mayová závislá na její podpoře.[3]Evropském parlamentě má na základě voleb v roce 2014 jednoho poslance.

Ideologicky se jedná o stranu národně a sociálně konzervativní, opírající se o protestantské a evangelikální křesťanství. Politicky se řadí na pravici.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Volební pat v Británii: první pokus sestavit vládu budou mít konzervativci. novinky.cz [online]. 2010-5-7 [cit. 2010-5-7]. Dostupné online.  
  2. Election results 2017: seat by seat. The Guardian, 9. června 2017 (anglicky).
  3. Trotz Wahl-Desaster. Theresa May soll neue Regierung bilden. T-Online.de, 9. června 2017 (německy).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]