De Bunsenova komise

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

De Bunsenova komise byla komise ustavená roku 1915 britským ministerským předsedou H. H. Asquithem. Předsedou komise byl Maurice de Bunsen a jejím cílem bylo stanovení britské válečné politiky vůči Osmanské říši a definování britských zájmů na Blízkém východě.[1] Výsledná zpráva komise položila základy britské blízkovýchodní politiky.

Komise vznikla v reakci na francouzskou iniciativu s cílem zvážit povahu britských cílů v Turecku a Asii v případě úspěšného ukončení první světové války. Její závěrečná zpráva poskytla obecné zásady pro jednání s Francií, Itálii a Ruskem v otázce s dělení Osmanské říše.[2]

De Bunsenova komise zvažovala čtyři možné alternativy řešení: 1) rozdělení a ponechání pouze malého osmanského státu v Malé Asii, 2) zachování státního útvaru s kontrolními zónami, podléhajícími politickému a finančnímu vlivu velmocí, 3) zachování nezávislého státu či 4) vytvoření decentralizovaného a federalizovaného osmanského státu v Asii. Zpráva komise s názvem „Britské válečné cíle v osmanské Asii“ byla zveřejněna 30. června 1915[3] a doporučila poslední možnost jako nejlepší řešení pro uspokojení obranných potřeb britského impéria.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku De Bunsen Committee na anglické Wikipedii.

  1. ČEJKA, Marek. Izrael a Palestina - Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu. 2. vyd. Praha: Barrister & Principal, 2007. 321 s. ISBN 978-80-87029-16-9. S. 32. 
  2. HUREWITZ, J. C. The Middle East and North Africa in World Politics: A Documentary Record. 2. vyd. New Haven: Yale University Press, 1979. ISBN 0300022034. S. 26. (anglicky) 
  3. Report of the Committee on Asiatic Turkey (Report of the de Bunsen Committee): British war aims in Ottoman Asia [online]. University College Cork [cit. 2011-06-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-09-29. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]