Daniel Tammet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Daniel Tammet
Bluemet Tammet.jpg
Rodné jméno Daniel Paul Corney
Narození 31. ledna 1979 (40 let)
Londýn
Bydliště Paříž
Alma mater Open University
Web danieltammet.net
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Daniel Paul Tammet (* 31. ledna 1979, Londýn) je britský benigní autista, tzv. savant, s excelentními schopnostmi v matematice a přirozených jazycích.

Život[editovat | editovat zdroj]

Daniel se narodil 31. ledna 1979 jako první z devíti dětí dělnické rodiny. Jeho dětství ovlivnily nemoci a příznaky jako Aspergerův syndrom, synestezie a záchvat epilepsie, který utrpěl poprvé ve čtyřech letech a který mohl mít vliv na jeho budoucí schopnosti.

Synestezie[editovat | editovat zdroj]

Danielova synestezie se u něj projevuje v tom smyslu, že (podle jeho slov) vidí (nebo umí si představit) čísla jako věci určitých tvarů a barev. V jeho mysli má každé celé číslo až do přibližně 10 000 svůj tvar a zbarvení. Daniel je schopen spatra násobit, dělit, popřípadě dělat obdobné kalkulace i s velkými čísly a na libovolný počet desetinných míst prostě tím, že (podle jeho slov) „vidí“ výsledek dané operace.

Číslo pí[editovat | editovat zdroj]

Daniel drží evropský rekord v recitování desetinného rozvoje čísla π. 14. dubna 2004 v Oxfordu u tohoto čísla správně a zpaměti odříkal 22 514 desetinných míst.[1] To mu zabralo pět hodin a devět minut. Profesor Allan Snyder z Australské národní univerzity to komentoval slovy: „Savanti většinou nedokáží říci, co dělají - prostě se jim to stane. Daniel to však umí. Popisuje to, co vidí ve své hlavě.“

Jazyky[editovat | editovat zdroj]

Tammet údajně ovládá minimálně jedenáct jazyků: angličtinu, francouzštinu, finštinu, němčinu, španělštinu, litevštinu, rumunštinu, estonštinu, welštinu a esperanto. Jedenáctý jazyk, islandštinu, se naučil v tamním prostředí za 7 dní, po kterých vystoupil v islandské televizi a plynně se touto řečí bavil s moderátory na různá témata.

Podle jeho poznámek se Danielovi líbí severské a ugrofinské jazyky, například estonština. V červenci 2006 Tammet navrhl nový jazyk Mänti,[2] s prvky estonštiny a finštiny.

Narozen v modrém dni[editovat | editovat zdroj]

V roce 2006 napsal knihu Born on a Blue Day: Inside the Extraordinary Mind of an Autistic Savant (Narozen v modrém dni: Uvnitř neobyčejné mysli autistického savanta; ISBN 1416549013) a ve stejném roce se rozhodl podpořit její prodej tím, že zorganizuje turné po Spojených státech se zastávkami na několika místech (New York, Las Vegas, setkání s Kim Peekem, či vědci zkoumajícími psychické a psychosomatické poruchy mysli). Na tomto turné jej provázel britský režisér Steve Gooder, který z pořízených materiálů sestříhal středometrážní dokument The Boy With The Incredible Brain (Chlapec s neuvěřitelným mozkem).

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2002 Daniel řídí e-learningovou společnost Optimnem,[3] spolu se svým přítelem Neilem Mitchellem. V této společnosti pořádají jazykově zaměřené výukové kurzy.

Občas Tammet přijímá pozvání na některé televizní či rozhlasové show (např. 60 Minutes nebo David Letterman's Late Show), ve kterých se baví o autismu a příbuzných tématech; popřípadě demonstruje svoje početní nebo lingvistické schopnosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Daniel Tammet na anglické Wikipedii.

  1. {title}. www.pi-world-ranking-list.com [online]. [cit. 22-01-2009]. Dostupné v archivu pořízeném dne 06-11-2010. 
  2. http://www.optimnem.co.uk/blog/2006/07/mnti.html
  3. http://www.optimnem.co.uk/

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]