Open University

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Open University
Logo univerzity
Logo
Datum založení1969
Další informace
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíORCID, Digital Preservation Coalition, World Wide Web Consortium, Asociace evropských univerzit, Open Education Global a Scottish Confederation of University and Research Libraries
www.open.ac.uk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Open University je největší světová distanční (multikanálová) univerzita. V současné době na ní studuje asi 200 000 lidí v 50 zemích.

Historie a studijní model[editovat | editovat zdroj]

Open University byla založena v roce 1969 na zakázku britské vlády s cílem zpřístupnit špičkové vzdělání lidem, kterým pracovní povinnosti nebo životní situace neumožňují pravidelně dojíždět do školy (dálkové studium nebylo pokládáno za prakticky použitelnou alternativu). První studenti nastoupili v roce 1971. Během 70. let se stabilizoval systém výuky a rostl počet studentů. Mohutným impulzem k dalšímu rozvoji byl nástup internetu. Vznikl tak systém výuky, v němž hrají hlavní roli:

  • cvičebnice speciálně psané pro tento studijní styl
  • osobnost tutora, jakéhosi osobního kouče, který je přidělen každému studentovi
  • on-line aktivity
  • řízená interakce mezi spolužáky (většinou rovněž on-line).

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době se na Open University vyučují prakticky všechny obory (kromě medicíny). V žebříčku vydaném v roce 2005 předstihla úroveň výuky o jednu příčku denní studium univerzity v Oxfordu. Škola také pravidelně vítězí v žebříčcích spokojenosti britských studentů. Zároveň však roste podíl studentů žijících mimo Velkou Británii – roste zejména počet studentů v Číně, Japonsku a dalších zemích jihovýchodní Asie. Aby tuto globální expanzi podpořila, zakládá Open University lokální podpůrná centra v dalších částech světa (většina evropských zemí, Čína, Japonsko, Jižní Afrika, USA atd.). Nejaktivnější je v tomto směru manažerská fakulta – OU Business School, která se tak postupně stala největší manažerskou školou v Německu, Rakousku a některých dalších evropských zemích a největším světovým vydavatelem titulu MBA.

Přítomnost v Česku[editovat | editovat zdroj]

V České republice je aktivně přítomna manažerská fakulta The Open University – OU Business School.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]