Dům U Turků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dům u Turků
Základní informace
Sloh Novorenesance, Art deco (po přestavbě)
Architekti Josef Schulz, Bohumír Kozák (přestavba)
Výstavba 18801881
Přestavba 19201922
Zánik 2017
Poloha
Adresa Václavské náměstí 47, Nové Město a Praha 1, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Dům u Turků
Dům u Turků
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům U Turků, někdy také zvaný U saského dvora, byl původně novorenesanční dům č. p. 1601 na rohu Václavského náměstí (č. o. 47) a Opletalovy ulice (č. o. 1) v Praze. Byl postavený mezi roky 1880 až 1881, později přestavěný architektem Bohumírem Kozákem ve stylu Art deco. Stál vedle hotelu Jalta. V roce 2017 byla zahájena jeho demolice, nahradí ho moderní kancelářská budova Květinový dům.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně novorenesanční stavba vystavěná na místě starší stavby roku 1880. Fasáda je připisována Josefu Schulzovi.

V roce 1920 byla přistavěna dvě patra a upraveno průčelí (např. původní okenní dvojice při nároží byly nahrazeny průběžnými arkýři) podle Bohumíra Kozáka, v roce 1956 vznikl průjezd do hotelu Jalta (z Opletalovy ulice).

Plány demolice[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2009 investor Václavské náměstí 19, a. s., plánoval demolici domu. Ta měla začít v listopadu 2011 a od jara 2012 do roku 2014 na jeho místě měl být postaven nový objekt kancelářsko-obchodního centra.

Na podzim 2009 investor požádal Magistrát hlavního města Prahy o vydání závazného stanoviska k demolici objektů v Pražské památkové rezervaci a novostavby polyfunkčního domu na jejich místě. V červnu 2010 vydal magistrát souhlasné stanovisko k demolici domu včetně dvorních přístaveb hotelu Jalta a torza Akciové tiskárny s deseti podmínkami a stanovisko nabylo právní moci.[1] Klub Za starou Prahu zaslal památkové inspekci ministerstva kultury podnět, v němž upozornil na řadu procedurálních pochybení v magistrátním rozhodnutí, například že se magistrát nevypořádal s faktem, že Národní památkový ústav záměr investora předtím zamítl, a naopak do odůvodnění svého rozhodnutí doslova převzal několikastránkový rozbor záměru z návrhu investora, přičemž poslední verzi záměru magistrát s Národním památkovým ústavem vůbec neprojednal.[2]

O půl roku později ministerstvo kultury ve zkráceném přezkumném řízení bez možnosti připomínek ze strany účastníků řízení toto stanovisko magistrátu zrušilo. V rozkladovém řízení nakonec ministr kultury Jiří Besser na základě doporučení resortní rozkladové komise rozhodnutí ministerstva pocházející ze zkráceného přezkumného řízení zrušil, protože shledal, že zkrácené přezkumné řízení nebylo opodstatněné a mohlo by být soudně napadnutelné.[1] Proti demolici se vyjádřil Klub Za starou Prahu i např. Václav Havel.[3] Podle Klubu Za starou Prahu je demolice domu v rozporu s platným nařízením vlády o památkové rezervaci v hlavním městě Praze č. 66/1971 Sb. a je „nebezpečným precedentem“.[4]

Úsilí o záchranu stavby[editovat | editovat zdroj]

Po oznámení záměru demolice budovy podali nejmenovaní odborníci dvakrát návrh na prohlášení za kulturní památku. Úředníci ministerstva pak údajně seznali, že dům vykazuje vysoké umělecké, urbanistické a architektonické hodnoty. Řízení trvalo od dubna 2012 a závěrem bylo zamítnutí návrhu, které nabylo právní moci 1. října 2012.[5]

Demonstrace 7. června 2011 přilákala asi tisíc účastníků. Dne 24. července 2013 se konalo další shromáždění občanů proti demolici domu na Václavském náměstí 47 v Praze pořádané Klubem Za starou Prahu. V srpnu 2013 byla zorganizována petice s cílem zabránit demolici domu, požadující projednání této věci zastupitelstvy hlavního města Prahy a městské části Praha 1. Byla založena stránka na facebooku s názvem Nebourejte dům Václavské náměstí 47, která monitorovala celou kauzu a proti demolici se stavěla.

V říjnu 2013 byl zbourán sousední dům bývalé tiskárny (Opletalova 1), který vlastní Flow East, tj. stejný majitel jako Dům U Turků.

Demolice[editovat | editovat zdroj]

Demolice Domu u Turků v červnu 2017

V dubnu 2017 údajně vstoupil v platnost demoliční výměr povolující likvidaci domu.[6] V polovině dubna 2017 demolice začala, skončila v srpnu téhož roku.[7] Budovu nahradí prosklená devítipatrová polyfukční budova Květinový dům. Ta se bude rozprostírat přes pozemek Domu u Turků i bývalé tiskárny v Opletalově ulici, která byla zbourána už v roce 2013. Bude obsahovat kancelářské a maloobchodní prostory.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b čtk: Besser nechá zbourat dům na Václavském náměstí. Aktuálně.cz 26. května 2011. [cit. 2011-06-03]. Dostupné online.
  2. Kateřina Bečková: Ministerstvo kultury opět za jedna. Aplaus!!!, Blog.aktualne.cz, 29. 1. 2011
  3. čtk: Havlovi vadí demolice domu v Praze, píše Besserovi. Aktuálně.cz 1. června 2011. [cit. 2011-06-03]. Dostupné online.
  4. Protest proti demolici na stránkách Klubu za starou Prahu
  5. Dům na Václaváku památka není, rozhodli úředníci. Nahradí ho novostavba, iDnes.cz, 30. 10. 2012, ČTK
  6. Dlouho diskutované demolici domu na Václavském náměstí nestojí nic v cestě. Majitel má demoliční výměr (ihned.cz; 15.04.2017).
  7. Hotovo, parcela je volná. Z domu na Václavském náměstí nic nezůstalo. iDNES.cz [online]. 2017-08-19 [cit. 2017-08-19]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]