Hotel Jalta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hotel Jalta
Hotel-Jalta2011a.jpg
Základní informace
Sloh socialistický realismus
Architekt Antonín Tenzer
Výstavba 1958
Poloha
Adresa Praha 1, Nové Město, ČeskoČesko Česko
Ulice Václavské náměstí
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 41524/1-2159 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hotel Jalta (oficiálně Jalta Boutique Hotel) je budova v horní části Václavského náměstí v Praze. Je vystavěna ve stylu tzv. socialistického realismu (sorela) a je kulturní památkou České republiky. Od roku 2003 je hotel ve vlastnictví společnosti Flow East a je nazýván Jalta Boutique Hotel. Společnost hotel dvakrát rekonstruovala (2007, 2013) a nabízí ho jako pětihvězdičkový, s 94 pokoji.[1] Původním vlastníkem za socialismu byla cestovní kancelář Čedok.[2]

V baru hotelu se na konci 60. let točil populární film Světáci.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hotel vznikl v proluce, neboť předchozí stavba byla zničena bombardováním v roce 1945. Budova byla dokončena roku 1958, hotel slavnostně otevřel 1. června toho roku. Architektem stavby byl Antonín Tenzer. Stavba měla osobní podporu prezidenta republiky Antonína Zápotockého, takže architekt nemusel využít žádných typizovaných prvků a všechny detaily, včetně interiérových, byly tvořeny na míru. Zápotocký, jako vyučený kameník, se osobně podílel i na výběru kamenů pro obložení – vybral mramor a travertin. Sochařskou výzdobu na lodžiích v prvním patře vytvořil Jan Jiřikovský. Skleněné dekorace interiéru tvořil Stanislav Libenský. Stavba patřila k nejdražším ve své době, stála 40 milionů korun.

Protiatomový kryt[editovat | editovat zdroj]

Raritou je protiatomový kryt ve druhém suterénu, který mohl pojmout 150 osob. Kryt má tři metry silné betonové zdi plněné olovem, které mělo zabránit průniku radioaktivního záření. V krytu byla i tajná nemocnice a podzemní nádrž na vodu. O existenci krytu se veřejnost dozvěděla až v roce 1990. Dnes[kdy?] je v něm Muzeum studené války.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Flow East. www.floweast.com [online]. [cit. 2017-07-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-04-12. (anglicky) 
  2. ČEJPA, Ctibor. Hotel Jalta slaví 55. výročí. Kultura21.cz [online]. [cit. 2017-07-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-09-13. (česky) 
  3. http://www.archiweb.cz/news.php?type=&action=show&id=5376

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]