Dům Truhlářská 8 (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dům Truhlářská 8
Účel stavby

modlitebna a taneční sál

Poloha
AdresaTruhlářská 1113/8, Nové Město, Praha 1, ČeskoČesko Česko
UliceTruhlářská
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky40607/1-2316 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům čp. 1113/II v Praze na Novém Městě v Truhlářské ulici č. 8 je památkově chráněný[1] původně gotický dům, přestavěný barokně a klasicistně. Nazýván byl „Na skále“, „Na pískách“ či „dům Ratzenbeckský“.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dům vznikl sloučením dvou nebo tří starších domů. V 80. letech 17. století a v první čtvrtině 18. století byl barokně přestavován, zásadní přestavba po roce 1784 souvisí s tím, že dům koupila evangelická církev a taneční sál v prvním patře upravila na modlitebnu pro 300 osob.[2] Dům sloužil prvnímu českému protestantskému sboru na území Prahy po vydání tolerančního patentu, jednalo se o sbor augsburského vyznání. V modlitebně byly dvě řady lavic, za stolem Páně stála nízká kazatelna a po straně byly varhany. V dalších částech domu byly byty pro duchovního a kostelníka.[2] Od roku 1785 využíval modlitebnu i německý protestantský sbor, který v roce 1790 nebo 1791 přesídlil do kostela svatého Michala v Jirchářích. Po Protestantském patentu český sbor získal v roce 1863 kostel U Salvátora, dům v Truhlářské ulici byl pronajat a opět tu vznikl taneční sál. V roce 1905 sbor dům prodal a za získané peníze opravil salvátorský kostel. Ve 20. století byl sál rozdělen příčkami na byty, v nebytových prostorách fungovalo sedlářství, hokynářství či zámečnická dílna,[3] dům se ale dochoval v podstatě v původním stavu, v jakém byl v 19. století, pod vrstvami omítky zůstala zachována dekorativní výmalba či možná nápisy biblických veršů, kterými jsou tradičně zdobeny interiéry tolerančních modliteben. Prostory prvního patra a půdy byly dlouhou dobu nevyužívané.[2]

Českobratrská církev evangelická uvažovala o získání objektu a umístění nové expozice dějin evangelictví v České republice v tomto domě.[4] Z těchto úvah brzy sešlo, církev ale finančně přispěla na odkrytí a rekonstrukci výmalby a na fasádu domu umístila pamětní desku, které připomíná historii domu. V interiéru je plánováno rovněž zřízení menší historické expozice.

Pamětní deska na domě v Truhlářské 8.
Pamětní deska na domě v Truhlářské 8.

Rekonstrukce[editovat | editovat zdroj]

Zrekonstruovaný hlavní sál

V roce 2020 se rozběhla rekonstrukce domu, v plánu je jeho využití jako dům dětí a mládeže, prostor by v něm měl mít u klub maminek či seniorů, z bývalé modlitebny bude multifunkční sál, obnovena bude i zahrada. Projekt počítá s přístupem do domu přes přistavěnou moderní věž s výtahem a schodištěm.[3] Při rekonstrukci byly odkryty nástěnné malby v místě modlitebny a bytu faráře, dokonce i na příčce, kterou bylo plánováno odstranit. Výmalba sálu a jedné z dalších místností se dochovala a byla odkryta prakticky kompletní. Rekonstruovány byly rovněž a barokní malby na fasádě. Rekonstruuje se také krov domu, který by měl zůstat odhalený, podle dendrochronologického výzkumu jsou jeho nejstarší části z let 16881689.[3] V roce 2023 byla rekonstrukce dokončena a dům se stal sídlem střediska volného času.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-02-08]. Identifikátor záznamu 119865 : městský dům. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b c d PROCHÁZKOVÁ, Marta. Neznámá toleranční modlitebna v centru Prahy – kolébka pražských evangelických sborů. Evangelický týdeník Kostnické jiskry [online]. 2016-01-20 [cit. 2016-02-08]. Dostupné online. 
  3. a b c SOJKA, Petr. reportáž v pořadu Z metropole. Česká televize [online]. 2020-05-23 [cit. 2020-06-04]. Dostupné online. 
  4. https://synod.e-cirkev.cz/zpravy-ze-synodu/2016/tolerancni-modlitebna-v-truhlarske-ulici-v-praze/
  5. Barabizna v centru Prahy je pryč. Nádherný dům zdobí a slouží všem. iDNES.cz [online]. 2023-05-22 [cit. 2023-05-22]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]