Kostel svatého Salvátora (Praha, Salvátorská ulice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
chrám u Salvátora
kostel v roce 2011
kostel v roce 2011
Místo
Stát Česká republikaČeská republika Česká republika
Kraj Hlavní město Praha
Okres Praha
Obec Praha
Zeměpisné souřadnice
kostel svatého Salvátora
Red pog.svg
kostel svatého Salvátora
kostel svatého Salvátora, Praha
Základní informace
Náboženství křesťanství
Církev Českobratrská církev evangelická
Sbor Praha 1 - Staré Město
Status farní kostel
Architektonický popis
Architekti Johann Bartholomeus zu Christoffen
Jan Dominik de Barifis (?)
Giovanni Maria Filippi (?)
Stavební sloh pozdní renesance
Výstavba 16111614
Specifikace
Délka 51 m
Šířka 26 m
Umístění oltáře severovýchod
Stavební materiál zděný
Odkazy
Adresa Salvátorská 1045/1
Praha 1 – Staré Město
110 00
Kód památky 68688/1-446 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Možná hledáte: Kostel Nejsvětějšího Salvátora v Klementinu.

Evangelický chrám u Salvátora se nachází na pražském Starém Městě mezi Salvátorskou, Kostečnou a Dušní ulicí nedaleko od Staroměstského náměstí. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Byl postaven na dvoře, který pro německý evangelický sbor koupil 5. února 1610 Jáchym Ondřej Šlik. Evangelíci zde plánovali postavit kostel, faru, školu i gymnázium. Základní kámen ke stavbě kostela byl položen 27. července 1611, stavitelem byl Johann Bartholomeus zu Christoffen, někdy jsou jako stavitelé považováni i Jan Dominik de Barifis nebo Giovanni Maria Filippi. Hrubá stavba byla dokončena asi v roce 1612, celkově byl kostel dokončen v roce 1614 (i když podle pramenů se zdá, že neměl průčelní věže), vysvěcen byl v říjnu téhož roku.

Po bitvě na Bílé hoře byl konfiskován (Jáchym Ondřej Šlik byl v roce 1621 popraven) a v roce 1624 předán pavlánům, kteří jej zahrnuli do svého kláštera u sv. Salvátora, oproti jiným konfiskovaným protestantským kostelům ale není doložena žádná přestavba. Později byly pravděpodobně postaveny věže, poprvé je zmiňuje zpráva z roku 1689, podle které byly zničeny požárem. Zdá se, že stavba věží může souviset s pracemi na klášteře datovanými k roku 1686. Po požáru pavláni kostel obnovili, ale severní věž asi neměla střechu a je možné, že ji zničil další požár v roce 1754. Dodnes se dochovala pouze jižní věž, vrcholně barokně upravená (úprava z 2. čtvrtiny 18. století).

Klášter pavlánů byl zrušen v roce 1796 a přešel i s kostelem k mincovnímu úřadu a z kostela se stala mincovna. Původní mramorová dlažba byla v roce 1804 přenesena do kostela sv. Haštala, byly zde umístěny stroje na výrobu mincí, boční lodě sloužily jako stáje. Mincovna fungovala do roku 1848, v roce 1857 byla zrušena a v roce 1863 kostel za 15 000 zl. koupili pražští evangelíci augsburského vyznání, kteří kostel renovovali a používají ho ke svým bohoslužbám. Od sloučení evangelických církví roku 1918 je kostelem staroměstského sboru Českobratrské církve evangelické. V průběhu let byl několikrát drobně opravován, v roce 1911 byly nalezeny fragmenty maleb erbů pražských měst, Jáchyma Ondřeje Šlika a dalších.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Monumnet.npu.cz, [cit. 2011-08-05]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]