Dřemlík tundrový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxDřemlík tundrový
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Status iucn3.1 LC cs.svg
málo dotčený
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řáddravci (Falconiformes)
Čeleďsokolovití (Falconidae)
Roddřemlík (Falco)
Binomické jméno
Falco columbarius
Linné, 1758
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Synonyma

Aesalon columbarius
Falco aesalon

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dřemlík tundrový (Falco columbarius) je malý dravec z čeledi sokolovitých.

Popis

Dorůstá 24 - 33 cm a v rozpětí křídel měří 53 - 69 cm. Hmotnost u dospělých samců se v průměru pohybuje kolem 165 g a u dospělých samic přibližně kolem 230 g. Podobně jako ostatní malí sokoli je i dřemlík tundrový silně stavěný. Samec má modrošedý hřbet a naoranžovělou spodinu těla. Samice a mladí ptáci jsou svrchu tmavě hnědí a ze spodní strany světlí s hnědým skvrněním. Obě pohlaví mají také tmavý konec ocasu a křídel, který je patrný zejména za letu. Vedle slabých tmavých "vousků" má v porovnání s jinými druhy sokolů méně kontrastní vzhled hlavy.

Rozšíření

Samec dřemlíka tundrového s kořistí (americký poddruh)

Dřemlík tundrový hnízdí v Evropě, Asii a Severní Americe. Je převážně tažný, severoevropští ptáci zimují v jižní Evropě a severní Africe, američtí zase na jihu Spojených států a na severu Jižní Ameriky. Hnízdí v otevřených krajinách, nejčastěji na slatinách, stepích a v oblastech s rozvolněným stromovým porostem. Na zimu zalétá i na louky a pole. V České republice je silně ohroženým a tudíž i přísně chráněným druhem, jehož početní stavy se na našem území pohybují pouze mezi 90 - 180 jedinci ročně.

Ekologie

Dřemlík tundrový loví obvykle malé ptáky do hmotnosti 40 g. Ty překvapuje v nízkém letu, při kterém se obvykle drží méně jak metr nad zemí. Jeho nejčastější kořistí se stávají skřivani, lindušky, jespáci a vrabci. Dokáže však ulovit i ptáka až do velikosti holuba domácího. Ptáci v páru spolu často při lovu spolupracují, přičemž jeden kořist nažene tomu druhému. Požírá i hmyz (především vážky a můry), malé savce (zejména netopýry a hraboše) a plazy. K hnízdění, které u něj probíhá od května do srpna, obvykle využívá opuštěná hnízda krkavcovitých ptáků nebo jestřábů, občas hnízdí i na skalách nebo na zemi. Klade 3 - 5 vajec s tmavým skvrněním.

Zdroje

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Merlin (bird) na anglické Wikipedii.

  • Dungel J., Hudec, K. (2001): Atlas ptáků České a Slovenské republiky; str. 74. Academia, Praha. ISBN 978-80-200-0927-2
  • Dierschke, V. (do češtiny přeložil Jan Robovský, 2009): Ptáci; str. 150. Euromedia Group, Praha. ISBN 978-80-242-2193-9
  • BioLib

Šablona:Sisterlinks Šablona:Dravci v ČR

Šablona:Link FA