Dálnice A3 (Rakousko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dálnice A3
Trasa
A3
Základní údaje
V provozu: 30 km
V plánu: 10 km

Dálnice A3, někdy nazývána jako Jihovýchodní dálnice (německy Autobahn A3 nebo Südost Autobahn), je rakouská dálnice. V současné době je z celkové délky 40 km v provozu 30 km, výstavba zbylých 10 km je naplánována na roky 2016–2018. Dálnice začíná na křižovatce s dálnicí A2 u Guntramsdorfu a vede jihovýchodním směrem kolem Eisenstadtu k maďarským hranicím, kde by se měla v budoucnu napojit na dálnici M85.

Výstavba dálnice A3 byla zahájena na začátku 70. let 20. století, jako první byl otevřen krátký úsek Großhöflein – Eisenstadt dne 17. července 1974. Původně měla dálnice vést až do Vídně, kde se měla u Simmeringu napojit na dálnici A23, kvůli protestům ochránců životního prostředí byla nakonec v roce 1996 napojena na dálnici A2 u Guntramsdorfu (číslování kilometrů v Burgenlandu dosud reflektuje původní záměr vést dálnici až do Vídně). Zatím posledním zprovozněným úsekem je půlprofil u Wulkaprodersdorfu. Výstavba zbylých 10 km k maďarským hranicím je teprve plánována.

Dálniční křižovatky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Křižovatka se nachází na kilometru 38 podle původního plánu trasy z Vídně. Reálně se jedná o km 30 současné dálnice A3.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Südost Autobahn na německé Wikipedii a Diaľnica A3 (Rakúsko) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]