Dálnice A9 (Rakousko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pyhrn Autobahn
A9-AT.svg
E57-AT.svg E59-AT.svg
Mapa
Karte A9 AT.svg
Základní údaje
Provozovatel ASFINAG
Celková délka 230 km
    v provozu: 230 km
Stát RakouskoRakousko Rakousko
Region
 • Horní Rakousy
 • Štýrsko
 • Geodata (OSM) OSM, WMF
  Chybí zde svobodný obrázek
  Některá data mohou pocházet z datové položky.

  Dálnice A9 (německy Autobahn A9 nebo Pyhrn Autobahn), je 230 kilometrů dlouhá rakouská dálnice. Začíná na křižovatce Voralpenkreuz s dálnicemi A1 a A8 a vede jihovýchodním směrem přes Štýrský Hradec ke slovinským hranicím, kde se u Spielfeldu napojuje na slovinskou dálnici A1. Protože trasa dálnice A9 prochází Ennstalskými Alpami, vyskytuje se na ní množství tunelů, z nichž některé mají dosud zprovozněný pouze jeden tubus pro obousměrný provoz. Nejdelšími z tunelů na dálnici jsou: Bosrucký dálniční tunel (5,5 km), Gleinalmský tunel (8,3 km) a Tunel Plabutsch (10 km).

  Výstavba dálnice A9 začala počátkem 70. let 20. století u Štýrského Hradce, jako první byl zprovozněn necelý kilometr dlouhý úsek Gratkorn – Graz-Nord s mostem přes Muru. Stavba dále pokračovala v průběhu 70., 80. i 90. let, k otevření posledního úseku Inzersdorf im KremstalSchön došlo 18. prosince 2004. Některé úseky (zejména úsek Kirchdorf an der KremsLiezen) jsou ale postaveny v polovičním profilu pro obousměrný provoz a postupně probíhá jejich dostavba na plný profil.

  Dálniční křižovatky[editovat | editovat zdroj]

  Reference[editovat | editovat zdroj]

  V tomto článku byly použity překlady textů z článků Pyhrn Autobahn na německé Wikipedii a Diaľnica A9 (Rakúsko) na slovenské Wikipedii.

  Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]