Dálnice A9 (Rakousko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dálnice A9
Trasa
A9
E57
E59
Základní údaje
V provozu: 230 km

Dálnice A9 (německy Autobahn A9 nebo Pyhrn Autobahn), je 230 kilometrů dlouhá rakouská dálnice. Začíná na křižovatce Voralpenkreuz s dálnicemi A1 a A8 a vede jihovýchodním směrem přes Štýrský Hradec ke slovinským hranicím, kde se u Spielfeldu napojuje na slovinskou dálnici A1. Protože trasa dálnice A9 prochází Ennstalskými Alpami, vyskytuje se na ní množství tunelů, z nichž některé mají dosud zprovozněný pouze jeden tubus pro obousměrný provoz. Nejdelšími z tunelů na dálnici jsou: Bosrucký dálniční tunel (5,5 km), Gleinalmský tunel (8,3 km) a Tunel Plabutsch (10 km).

Výstavba dálnice A9 začala počátkem 70. let 20. století u Štýrského Hradce, jako první byl zprovozněn necelý kilometr dlouhý úsek Gratkorn – Graz-Nord s mostem přes Muru. Stavba dále pokračovala v průběhu 70., 80. i 90. let, k otevření posledního úseku Inzersdorf im KremstalSchön došlo 18. prosince 2004. Některé úseky (zejména úsek Kirchdorf an der KremsLiezen) jsou ale postaveny v polovičním profilu pro obousměrný provoz a postupně probíhá jejich dostavba na plný profil.

Dálniční křižovatky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Pyhrn Autobahn na německé Wikipedii a Diaľnica A9 (Rakúsko) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]