Congrès International d'Architecture Moderne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Setkání CIAM

Congrès International d'Architecture Moderne (CIAM) byla organizace, která vznikla na popud řady významných, pokrokově smýšlejících architektů, které překvapilo rozhodnutí v soutěži na palác Společnosti národů, konané roku 1926 v Ženevě. V té se poprvé střetlo moderní, pokrokové pojetí architektury s konzervativním. Tito si nadále chtěli ujasnit a prověřit své názory a vize.

Hlavními organizátory prvního kongresu CIAM byli Le Corbusier a švýcarský teoretik Sigfried Giedion. Pozváni byli také čeští architekti Josef Gočár, J. Krejcar, Adolf Loos a O. Starý, kteří se nakonec nezúčastnili. První kongres se konal na zámku La Sarraz u Lausanne v roce 1928. Zabýval se tématy urbanismu, národohospodářství, architektura a veřejné mínění, architektura a stát. Architekti zdůrazňují požadavek kolektivního pozemkového hospodářství, kritizují výchovu architektů i výsadní postavení oficiálního akademismu. V roce 1935 se stali českými delegáty na návrh Le Corbusiera, Bohuslav Fuchs a František L. Gahura.

Manifest, který podepsala řada významných architektů: (P.B. Berlage, H. Häring, Le Corbusier, A. Lurcat, E. May, Hanz Meyer, Th. G. Rietveld) později vyvrcholil na čtvrtém kongresu v podepsání tzv. Athénské charty.

V Československu se ustanovila samostatná místní skupina CIAM včele s architektem Františkem Kalivodou.

Témata kongresů[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Haas, Felix; Architektura 20. století; SPN, Praha, 1983
  • Hanáčková, Marcela; Česká poválečná skupina CIAM a Team 10; in: Stavba 5/2009, str. 78-83