Bridgwater

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bridgwater
Bridgwater cornexchange staute and church.jpg
Poloha
Souřadnice
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Bridgwater
Bridgwater
Správa
Oficiální webwww.pipm.net
Telefonní předvolba01278
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bridgwater je obchodní město a civilní farnost v Somersetu ve Spojeném království. Je správním a průmyslovým centrem okresu Sedgemoor. Bridgwater se nachází na hlavních dopravních trasách přes jihozápadní Anglii. Podle sčítání lidu z roku 2011 žilo ve městě 35 886 obyvatel, včetně předměstí Wembdon a Hamp je pak počet obyvatel 41 276.

Bridgwater leží v zalesněné krajině, severně od něj se nachází kopce Mendips a západně kopce Quantock. Město se rozkládá po obou stranách řeky Parrett, 16 km od jejího ústí. Díky kanálu Taunton o délce 23,3 km bylo významným přístavem a obchodním centrem.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Již v roce 1300 se začala vyvážet pšenice, hrách a fazole do Irska, Francie a Španělska. V roce 1500 to byl největší přístav v Somersetu, později se stal pátým největším v Anglii, dokud ho nezastínil Bristol v 18. století. Za jeho rozkvětu se z města vyvážela pšenice, vlna, látky, cement, cihly a dlažba. Na rozdíl od Bristolu nebyl nikdy zapojen do obchodu s otroky a v roce 1797 byl prvním městem v Británii, které požadovalo, aby jej vláda zakázala.

Bridgwater je nyní hlavním centrem průmyslu v Somersetu s průmyslovými odvětvími jako výroba plastů, částí motorů, průmyslových chemikálií a potravin.

Admiral Blake Statue, Bridgwater
Admiral Blake Statue, Bridgwater

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bridgwater na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]