Confuciusornis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxConfuciosornis
Stratigrafický výskyt: spodní křída před 125-120 miliony let
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída sauropsida
Třída ptáci (Aves)
Čeleď Confuciusornithidae
Rod Confuciosornis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Confuciusornis je dinosaurus, který žil v období rané křídy před 125-120 miliony let. Je řazen do dinosauři skupiny Avialae, skupinu ptáků a jejich vyhynulých blízkých příbuzných. Confuciusornis byl nalezen v Číně.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Confuciusornis byl velikosti holuba, rozpětí křídel bylo odhadnuto na 0,7 metru a odhady o hmotnosti jsou od 0,2 kilogramu do 1,5 kilogramu. Měl peří a křídla, ale není jasné, jestli byl chopen aktivního letu. Confuciusornis je nejstarším ptákem, který měl bezzubý zobák. Confuciusornis je nejlépe prozkoumaným druhohorním ptákem a je znám z mnoha fosílií. Byl příbuznější dnešním ptákům než Hesperornis či známý Archaeopteryx. Confuciusornis měl stavbu těla mnohem více podobnou dnešním ptákům.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

V současnosti jsou rozlišovány čtyři validní (vědecky platné) druhy tohoto rodu: C. sanctus (1995), C. dui (1999), C. feducciai (2009) a C. jianchangensis (2010).

Létání[editovat | editovat zdroj]

Dříve se předpokládalo, že Confuciusornis byl výborný letec, ovšem dnes je tato teorie zavrhována. Confuciusornis totiž neměl příliš silné a tlusté peří. Proto byl pravděpodobně schopen klouzavého letu, při kterém seskočil ze stromu a do plachtil na jiný strom, ale dopadl níže – podobně jako například letucha.

Rozměry zástupců rodu Confuciusornis v poměru k velikosti člověka.

Zbarvení[editovat | editovat zdroj]

Na začátku roku 2010 skupina vědců vedená Zhangem Fuchengem prozkoumala melanozomy (organely pigmentových buněk, které kdysi obsahovali kožní barvivo) Confuciusornise a zjistila, že Confuciusornis měl po těle odstíny šedé, červenohnědé a černé.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZHANG, F.; KEARNS, S. L.; ORR, P. J., et al. Fossilized melanosomes and the colour of Cretaceous dinosaurs and birds. Nature.. 2010, roč. 463, čís. 7284, s. 1075-8. Dostupné online. ISSN 1476-4687.