Colette

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o francouzské spisovatelce. O českém filmu podle Arnošta Lustiga pojednává článek Colette (film).
Colette
SidonieGabrielleColette.jpg
Rodné jméno Sidonie-Gabrielle Colette
Narození 28. ledna 1873
Saint-Sauveur-en-Puisaye
Úmrtí 3. srpna 1954 (ve věku 81 let)
Paříž
Místo pohřbení Hřbitov Père-Lachaise (48°51′38″ s. š., 2°23′26″ v. d.)
Pseudonym Colette
Povolání romanopiskyně, ghostwriter, novinářka, spisovatelka, libretistka, scenáristka, povídkářka, dramatička, prozaička a herečka
Národnost Francouzi
Významná díla Gigi
La Chatte
Ocenění komandér Řádu čestné legie
důstojník Řádu čestné legie
velkodůstojník Řádu čestné legie
rytíř Čestné legie
Manžel(ka) Henry Gauthier-Villars (1893–1906)
Henry de Jouvenel (1912–1923)
Maurice Goudeket
Partner(ka) Mathilde de Morny
Bertrand de Jouvenel
Děti Colette de Jouvenel
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jako herečka ve hře Sen o Egyptě, Paříž 1907
Hrob na hřbitově Père-Lachaise v Příži, v roce 2008

Colette, plným jménem Sidonie-Gabrielle Colette[1], literární pseudonymy Willy nebo Colette-Willy (28. ledna 1873 Saint-Sauveur-en-Puisaye, Yonne, Burgundsko, Francie3. srpna 1954 Paříž) byla francouzská varietní umělkyně, novinářka a spisovatelka nominovaná v roce 1948 na Nobelovu cenu za literaturu.[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako nejmladší z vlastních i nevlastních sester v početné rodině válečného veterána a majitele realit a jeho ženy Sidonie na burgundském venkově. Školu opustila v 16 letech, byla však zároveň vzdělávána doma rodiči, kteří se zajímali o literaturu a vedli bohatou korespondenci. V 16 letech se v Paříži seznámila s třicetiletým literátem Henrym Gauthierem-Villarsem, za kterého se roku 1893 provdala. Napsala sérii převážně sentimentálních románů v "Ich formě", pod pseudonymem Willy. Využila v nich vlastní vzpomínky na dětství i mládí.

Po rozvodu od roku 1906 bydlela u Natalie Clifford Barneyové, věnovala se vystupování ve varieté jako herečka, mim i tanečnice, mimo jiné v Moulin Rouge. Udržovala poměr se ženami a proslula skandály. Po cestě do Itálie roku 1910 vydala autobiografický román Vagabundka, za který obdržela Goncourtovu literární cenu.

Roku 1912 se podruhé provdala, za barona Henryho de Jouvenel des Ursins (*1876), žurnalistu deníku Le Matin, který v 1. světové válce vstoupil do armády a udělal vojenskou a politickou kariéru. Nadále psala romány a pravidelně také fejetony. Roku 1923 podepsala svou knihu poprvé vlastním jménem Colette.

Potřetí se provdala roku 1935 za mladého a bohatého obchodníka s perlami Maurice Goudeketa (*1889), s nímž od roku 1932 ráda cestovala. Od roku 1939 byla vlivem atrtrózy kloubů nucena zůstat ve svém bytě v Paříži a napsala autobiografický text De ma fenêtre (Z mého okna), který vyšel roku 1943. V letech 1943-1945 ukrývala doma židovského uprchlíka. Roku 1945 byla jmenována členkou Goncourtovy akademie a Francouzské akademie a následně jí byl udělen Řád čestné legie. V letech 1948-1950 Goudeket financoval vydání jejích sebraných spisů včetně 15 románů. Když krátce po oslavě svých osmdesátin zemřela, byl jí jako první ženě ve Francii vypraven státní pohřeb s velkou pompou.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Jejím nejznámějším dílem je novela Gigi (1945), která se stala základem stejnojmenného filmu Vincente Minnelliho Gigi (1958) a stejnojmenného muzikálu Alana Jay Lernera a Fredericka Loeweho.

Výběr z díla[editovat | editovat zdroj]

Ve filmu[editovat | editovat zdroj]

V roce 2018 vznikl britsko-americký koprodukční životopisný film o této známé francouzské spisovatelce a umělkyni, s názvem Colette: Příběh vášně. V titulní roli ji ztvárnila britská herečka Keira Knightley.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Colette na anglické Wikipedii.

  1. Sidonie Gabrielle Colette. www.larousse.fr [online]. [cit. 2016-07-11]. Dostupné online. 
  2. https://www.nobelprize.org/nomination/archive/show_people.php?id=1883

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]