Ghostwriter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Ghostwriter (rozcestník).
Spolupracovník memoárů Hillary Clintonové obdržel kolem 500 000 dolarů

Ghostwriter je anglické slovo označující profesionálního spisovatele, který je placený za napsání textu, jehož autorství je oficiálně připsáno jiné osobě – objednavateli. Skutečný pisatel zůstává v anonymitě. Stupeň autorského podílu ghostwritera na výsledném produktu se liší podle konkrétního zadání.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Služeb anonymních spisovatelů využívají například ke vzniku autobiografií politici, celebrity, umělci aj. Pro manažery nebo zaměstnance vznikají na zakázku články a příspěvky do časopisů. Filmová hudba stejně jako písňové texty mohou být také produkovány anonymními autory.

Honorář[editovat | editovat zdroj]

Někteří ghostwriteři jsou honorováni od článku „čtyři dolary za slovo a v závislosti na obtížnosti článku“.[1] Literární agentka Madeleine Morelová prohlásila, že průměrný příjem anonymního spisovatele pro větší nakladatelství činí „něco mezi 30 až 100 tisíci dolary“.[2] Deník The New York Times v roce 2001 uvedl, že ghostwriter pamětí Hillary Clintonové obdržel plat v přibližné výši 500 tisíc dolarů „za knihu, na kterou měla (Clintonová) podepsanou smlouvu ve výši 8 miliónů dolarů, což se blíží horní hranici pro anonymní spolupracovníky“.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ghostwriter na anglické Wikipedii a Ghostwriter na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]