Chrám svatého Mikuláše Divotvůrce (Sofie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chrám svatého Mikuláše Divotvorce
Chrám svatého Mikuláše Divotvůrce v Sofii
Chrám svatého Mikuláše Divotvůrce v Sofii
Místo
StátBulharskoBulharsko Bulharsko
Souřadnice
Map
Základní informace
Zasvěcenísvatý Mikuláš
Architektonický popis
ArchitektMichail Timofejevič Preobraženskij
Stavební slohRuský sloh
Výstavba1914
Další informace
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrám svatého Mikuláše Divotvůrce (bulharsky църква Св. Николай Чудотворец, rusky Це́рковь святи́теля Никола́я Чудотво́рца) v hlavním městě Bulharska Sofii je pravoslavným chrámem ruské pravoslavné církve (patriarchát Moskva). Patří mezi architektonicky významné stavby ruské architektury na území Bulharska.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

V roce 1882 Bulhaři zbourali na místě dnešního chrámu mešitu, která byla postavena v dobách osmanské nadvlády. Bulhaři pak začali plánovat stavbu chrámu, který by připomínal osvobození Bulharska zpod turecké nadvlády a současně vyjadřoval vděčnost ruským osvoboditelům. Ke stavbě nového chrámu přispěla i snaha ruského diplomata Semontského-Kurila, který svůj úřad zastával v letech 1908 až 1911 a činnost Bulharské pravoslavné církve se mu nezdála dostatečně pravoslavné. Stavba nového chrámu se realizovala v letech 19071914. Chrám byl vysvěcen 11. (24.) listopadu 1914 a sloužil poměrně velké ruské komunitě, která žila v Sofii. Po vstupu Bulharska do první světové války (po boku Německa) byly bohoslužby pro ruskou komunitu přerušeny. Po bolševické revoluci v Rusku (1917) chrám sloužil pro potřeby ruských emigrantů a patřil pod správu Ruské pravoslavné církve v zahraničí. Po roce 1945 však spadá pod Moskevský patriarchát.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Chrám je vybudován v ruském architektonickém stylu. Má pět zelených cibulovitých věží. Připomíná staroruskou moskevskou architekturu 17. století, která hýří pestrými barvami a zlatem. Vyzdobena je nástěnnými malbami ve stylu Novgorodské malířské školy. Proto mnozí nazývají chrám i jako ruský kostel.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chrám svätého Mikuláša Divotvorcu (Sofia) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]