Chocholatka červená

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxChocholatka červená
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída savci (Mammalia)
Řád sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď turovití (Bovidae)
Rod chocholatka (Cephalophus)
Binomické jméno
Cephalophus natalensis
Smith, 1834
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chocholatka červená, známá též pod názvem chocholatka křovinná (Cephalophus natalensis) je malá antilopa žijící ve střední a jižní Africe. Obývá rozptýlené i souvislé lesy a křoviny v Malawi, Mosambiku a jižní Tanzanii.

Se svou kohoutkovou výškou kolem 40 cm, délkou těla 0,7–1 m a hmotností kolem 13 kg patří k vůbec nejmenším žijícím antilopám. Srst, která je delší a hrubší na krku, je zbarvena červenooranžově až temně hnědě s tmavými místy na hlavě a krku. Ocas, dlouhý 9–14 cm je u kořene zbarven červeně, u konce černě a bíle. Růžky mívají obě pohlaví, u samic to však není podmínkou.

Je aktivní převážně večer a v noci, v některých oblastech i ve dne. V období dešťů vyhledává čerstvou trávu, listy a plody, v období sucha se spokojí s větvičkami a kořínky. Žije samostatně, v párech nebo v malých, zhruba 3–5členných rozvolněných stádech. Je to velice plaché zvíře, které se stává potravou orlů, leopardů a jiných větších masožravců. Pokud je vyrušena v lesním porostu, většinou se přestane hýbat a spoléhá na své zamaskování. Pokud je vyrušena v otevřené lokalitě s keři, dá se na rychlý útěk a snaží se skrýt v nejbližším úkrytu.

Může se zpravidla rozmnožovat po celý rok, ale nejvíce mláďat se rodí mezi lednem a březnem. Samci se v tomto období ozývají hlasitými a pronikavými pištivými zvuky. Samice rodí jediné, po narození rudočerveně zbarvené mládě, které je několik prvních dnů skryto ve vysoké vegetaci.

V Červeném seznamu IUCN je zařazena do kategorie málo dotčených druhů.[2] Největší hrozbu pro tento druh představuje hromadná ztráta přirozeného biomu a lov.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Red Forest Duiker na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-06]
  2. Červený seznam IUCN

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]