Cearadactylus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxCearadactylus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Sauropsida)
Řád ptakoještěři (Pterosauria)
Podřád pterodaktyloidi (Pterodactyloidea)
Čeleď ktenochasmatidi (Ctenochasmatidae)
Rod Cearadactylus
Leonardi & Borgomanero, 1985
Binomické jméno
C. atrox
Leonardi & Borgomanero, 1985
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cearadactylus ("prst z Ceara") byl rodem poměrně velkého pterodaktyloidního ptakoještěra, který žil v křídovém období (stupeň apt) na území dnešní Brazílie. Rozpětí křídel je u tohoto rodu odhadováno na 4 až 5,5 metru a hmotnost asi na 15 kilogramů. Zářez v čelisti a ostré, do sebe zapadající zuby nasvědčují rybožravosti (adaptace k zachycení kluzké kořisti).

Typovým a dosud jediným popsaným druhem je C. atrox, popsaný v roce 1985. Byl objeven na plošině Araripe v geologickém souvrství Santana (severovýchodní Brazílie). Tento taxon je znám pouze podle jediné objevené lebky.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Cearadactylus se objevuje v původním Crichtonově románu Jurský park. V knize tito pterosauři napadnou Alana Granta a dvojici dětí v prostoru voliéry. Jako záporný aktér děje je uveden také v animovaném americkém filmu The Land Before Time VII z roku 2000.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Palmer, D., ed (1999). The Marshall Illustrated Encyclopedia of Dinosaurs and Prehistoric Animals. London: Marshall Editions. p. 104. ISBN 1-84028-152-9.
  • Leonardi, G. & Borgomanero, G. (1985). "Cearadactylus atrox nov. gen., nov. sp.: novo Pterosauria (Pterodactyloidea) da Chapada do Araripe, Ceara, Brasil." Resumos dos communicaçoes VIII Congresso bras. de Paleontologia e Stratigrafia, 27: 75–80.
  • Unwin, D.M. (2002). "On the systematic relationships of Cearadactylus atrox, an enigmatic Early Cretaceous pterosaur from the Santana Formation of Brazil." Mitteilungen Museum für Naturkunde Berlin, Geowissenschaftlichen Reihe, 5: 239-263.