Cearadactylus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Cearadactylus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída

alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Řád: ptakoještěři (Pterosauria)
Podřád: pterodaktyloidi (Pterodactyloidea)
Čeleď: ktenochasmatidi (Ctenochasmatidae)
Rod: Cearadactylus
Leonardi & Borgomanero, 1985
Binomické jméno
C. atrox
Leonardi & Borgomanero, 1985
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cearadactylus ("prst z Ceara") byl rodem poměrně velkého pterodaktyloidního ptakoještěra, který žil v křídovém období (stupeň apt) na území dnešní Brazílie. Rozpětí křídel je u tohoto rodu odhadováno na 4 až 5,5 metru a hmotnost asi na 15 kilogramů. Zářez v čelisti a ostré, do sebe zapadající zuby nasvědčují rybožravosti (adaptace k zachycení kluzké kořisti).

Typovým a dosud jediným popsaným druhem je C. atrox, popsaný v roce 1985. Byl objeven na plošině Araripe v geologickém souvrství Santana (severovýchodní Brazílie). Tento taxon je znám pouze podle jediné objevené lebky.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Cearadactylus se objevuje v původním Crichtonově románu Jurský park. V knize tito pterosauři napadnou Alana Granta a dvojici dětí v prostoru voliéry. Jako záporný aktér děje je uveden také v animovaném americkém filmu The Land Before Time VII z roku 2000.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Palmer, D., ed (1999). The Marshall Illustrated Encyclopedia of Dinosaurs and Prehistoric Animals. London: Marshall Editions. p. 104. ISBN 1-84028-152-9.
  • Leonardi, G. & Borgomanero, G. (1985). "Cearadactylus atrox nov. gen., nov. sp.: novo Pterosauria (Pterodactyloidea) da Chapada do Araripe, Ceara, Brasil." Resumos dos communicaçoes VIII Congresso bras. de Paleontologia e Stratigrafia, 27: 75–80.
  • Unwin, D.M. (2002). "On the systematic relationships of Cearadactylus atrox, an enigmatic Early Cretaceous pterosaur from the Santana Formation of Brazil." Mitteilungen Museum für Naturkunde Berlin, Geowissenschaftlichen Reihe, 5: 239-263.