Calico Jack

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Calico Jack
Dřevoryt Rackhama z 18. století, z knihy o pirátech od Charlese Johnsona
Dřevoryt Rackhama z 18. století, z knihy o pirátech od Charlese Johnsona
Narození 27. prosince 1682
Bristol
Úmrtí 18. listopadu 1720 (ve věku 37 let)
Port Royal
Povolání korzár
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Rackham, také známý jako Calico Jack, (21. prosince 1682, Bristol, Anglie18. listopadu 1720, Port Royal, Jamajka) byl anglický kapitán pirátů. Působil ke konci zlatého věku pirátství na Bahamách v letech 1718–1720. Jeho přezdívka byla odvozena od látky oblečení (kaliko), jež rád nosil. Je mu připisováno autorství charakteristického pirátského motivu černé vlajky s lebkou, takzvaného Jolly Roger. V posádce měl jediné dvě ženy, které kdy v historii působily jako pirátky: milenku Anne Bonnyovou a Mary Readovou. Na podzim roku 1720 guvernér Woodes Rogers poslal lovce pirátů Jonathana Barneta, aby Rackhama chytil. Rackham byl v říjnu téhož roku dopaden, spolu s posádkou souzen ve Spanish Townu na Jamajce a odsouzen k smrti. Dne 18. listopadu byl oběšen; pro výstrahu ho zavěsili u hlavního vjezdu do Port Royal. Jeho tělo bylo natřeno dehtem, aby se hned nerozložilo a viselo jako varování co nejdéle.

Mládí a pirátský život[editovat | editovat zdroj]

O Rackhamovĕ mládí je známo velmi málo. Narodil se kolem roku 1682 v Anglii. První písemná zmínka o něm je z roku 1718, kdy působil jako důstojník na šalupě Ranger, kterou vlastnil kapitán Charles Vane. Vane operoval z nechvalně proslulého pirátského přístavu New Providence na Bahamách a přepadával lodě plující z New Yorku. Při setkání s francouzskou válečnou lodí se Vane rozhodl ustoupit, situace ale využil Rackham a s podporou většiny posádky volal po boji. Z devadesáti pirátů Vanea podpořilo jen patnáct, Ranger se však přesto boji vyhnul. 24. listopadu 1718 posádka sesadila v hlasování Vanea z pozice kapitána a nahradila jej Rackhamem.

Kapitán Rackham[editovat | editovat zdroj]

Nejčastějším cílem pirátů pod Rackhamovým velením byly menší lodě v pobřežních vodách, za oběť jim padlo také několik větších lodí v souostroví Západní Indie a u Bermudských ostrovů. Jedním z přepadených plavidel byla i jamajská loď Kingston, z níž následně Rackham učinil svou vlajkovou loď. Útok na Kingston však proběhl na dohled od přístavu Port Royal a pobouření obchodníci za Rackhamem vyslali lovce pirátů. Ti Rackhamovu loď dostihli v únoru roku 1719, když Kingston kotvil u ostrova Isla de los Pinos nedaleko Kuby. Rackham se svou posádkou byl nucen ukrýt se ve vnitrozemí ostrova a přišel o svou vlajkovou loď i kořist.

Vlajka Calico Jacka

O Rackhamově další kariéře píše Charles Johnson ve své knize A General History of the Robberies and Murders of the most notorious Pyrates z roku 1722. Podle ní Rackhamova posádka nejprve ukradla šalupu, a když ji zakotvili na Kubě, připlula k přístavu španělská válečná loď se zajatou anglickou šalupou. Kvůli odlivu nemohli Španělé vplout do přístavu, zakotvili tedy před ním a vyčkávali. Rackham se svými muži v noci přepadl anglickou loď a přemohl její španělskou stráž. Když pak ráno válečná loď zahájila palbu na Rackhamovo původní plavidlo, piráti odpluli v nově ukořistěné lodi.

Následně Rackham zamířil do bahamského přístavu Nassau, aby využil Brity nabízenou amnestii a stal se privatýrem ve službách britského guvernéra Woodese Rogerse. Ten byl na Bahamy vyslán, aby skoncoval s útoky pirátů na britské lodě v oblasti. Rackham údajně prohlásil, že ho i s posádkou k pirátství donutil bývalý kapitán Charles Vane, jehož byl guvernér Rogers zapřísáhlým nepřítelem. Zřejmě i proto se Rogers rozhodl Rackhamovi uvěřit a udělit v rámci vyhlášené amnestie milost. Počestný způsob života však Rackhamovi ani jeho posádce dlouho nevydržel.

Anne Bonny[editovat | editovat zdroj]

Zatímco v přístavu, Rackham začal aféru s Anne Bonny, manželkou námořníka Jamese Bonnyho, který byl zaměstnán guvernérem Rogersem. James Bonny se dozvěděl o vztahu a přinesl Anne k guvernérovi Rogersovi, který jí potrestal na základě obvinění z cizoložství. Rackham nabídl že Anne koupí v "rozvodu od nákupu," ale ona odmítla nechtěla být prodáváná jako zvíře. Dvojice (s novou posádkou) utekli na moře dohromady. Plavili se na moři dva měsíce, přitom také převzali jiné pirátské lodě. Rackham často zval posádky ostatních loďí, které napadl aby se připojit k jeho vlastní. Anne otěhotněla a odjela na Kubu.

Chycení, soud a smrt[editovat | editovat zdroj]

V září 1720,  guvernér Baham, Woodes Rogers vydal prohlášení, ve kterém prohlásil Rackhama a jeho posádku jako piráti, i když to bylo zveřejněno až v říjnu 1720. Po zveřejnění rozkazu, pirátský lovec Jonathan Barnet který se snažil najít Rackhama, který byl na moři v blízkosti Jamajky. Nrazil na mnoho malých rybářských plavidel a terorizoval rybáře podél severního jamajského pobřeží. Rackham narazil na malé plavidlo, které mělo posádku devíti anglických pirátů, ti se k Rackhamovi připojili na jeho lodi pro pití (alkohol), zatímco u kotvy (a pod vlivem alkoholu) v Bry Harbour Bay na Jamajce, říjen 1720. Barnetova šalupa napadla Rackhamovu loď a zachytila ji po boji. Pravděpodobně byla vedena Mary Raedovou a Anne Bonnyovou. Rackham a jeho posádka byli odvezeni do Spanish Town na Jamajce, v listopadu 1720, kde byly souzeni a odsouzeni za pirátství a také odsouzeni k oběšení.Rackham byl oběšen v Port Royal dne 18. listopadu 1720, jeho tělo pak připraveno na displej na velmi malém ostrůvku u hlavního vchodu do Port Royal nyní známý jako Rackham's Cay

Co se stalo s posádkou[editovat | editovat zdroj]

Anne Bonny a Mary Read obě prohlašovaly, že jsou těhotné při soudu, deset dní poté, co Rackham byl popraven, a proto dostali dočasný pobyt, dokud byla žádost prokázána. Read zemřel v dubnu 1721, s největší pravděpodobností horečky v souvislosti s porodem. Neexistuje žádný historický záznam o propuštění Bonny nebo její popravy.George Fetherston (Master), Richard Corner (Quarter-Master), John Davis a John Howell byli popraveni spolu s Jackem Rackhamem v Port Royal. Patrick Carty, Thomas Earl, James Dobbin a Noah Harwood byli popraveni další den v Kingstonu.

Den poté, co Rackham měl soud, bývalý členové posádky John "Old Tati Cooper" nebo "Fenis" Fenwick a Thomas Bourn (alias Brown) byly samostatně souzeni a odsouzeni za bouří spáchané v polovině června 1720 vně Hispanioly. Devět mužů, kteří byli přistiženi při požívání alkoholu s Rackhamovou posádkou (John Eaton, Edward Warner, Thomas Baker, Thomas Quick, John Cole, Benjamin Palmer, Walter Rouse, John Hanson, a John Howard) byli souzeni a odsouzeni dne 24. ledna 1721. 17. února byli oběšeni John Eaton, Thomas Quick a Thomas Baker v Gallows Point, v Port Royal, a druhý den byli v Kingstonu oběšeni John Cole, John Howard a Benjamin Palmer. Osud zbývajících tří je neznámý.

Moderní kultura[editovat | editovat zdroj]

V televizním seriálu Black Sails stanice Starz ztvárnil Rackhama Toby Schmitz. Rackham také vystupuje v titulu Assassin's Creed IV: Black Flag z videoherní série Assassin's Creed od společnosti Ubisoft

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Calico Jack na anglické Wikipedii.