Calico Jack

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

John Rackham, také známý jako Calico Jack, (21. prosince 1682, Bristol, Anglie18. listopadu 1720, Port Royal, Jamajka) byl anglický kapitán pirátů. Působil ke konci zlatého věku pirátství na Bahamách. Jeho přezdívka byla odvozena od látky oblečení (kaliko), jež rád nosil. Byl známý milovník oslav a proslulý pro svou statečnost. Autorství charakteristického pirátského motivu, černá vlajka s lebkou, je připisováno právě jemu. V posádce měl jediné dvě ženy, které kdy v historii působily jako pirátky: milenku Anne Bonnyovou a Mary Raedovou.

dřevěná vyřezávka Rackhama která pochází z 18.století, z Charlese Johnsona knihy o pirátech

Rackham byl velmi aktivní ke konci roku 1718-1720 při zlaté době pirátství. která trvala od roku 1650 do roku 1730. Jsou dvě věci pro které by jsme si měli Jacka pamatovat: design jeho vlajky Jolly Roger (která má ve znaku lebku a dva zkřížené meče) a za to že měl dvě ženy jako členy posádky. Když posádka sesadila kapitána Charlese Vanea, stal se kapitánem John Rackham. Podařilo se mu společně s jeho posádkou zajmout malou jamajskou loď The Kingston. Udělal z ní svoji vlajkovou loď. Na podzim roku 1720 guvernér Woodes Rogers poslal lovce pirátů Jonathana Barneta, aby Rackhama pronásledoval. Rackham a jeho posádka bylí opilí a proto byli během října toho roku lehce dopadeni. Bojovaly jen obě ženy posádky, Mary a Anne, ale marně.

Rackham byl spolu s posádkou souzen ve Spanish Townu na Jamajce a odsouzen k smrti. Dne 18. listopadu byl oběšen; pro výstrahu ho zavěsili u hlavního vjezdu do Port Royal. Jeho tělo bylo natřeno dehtem, aby se hned nerozložilo a viselo jako varování co nejdéle.

Brzký život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

O Rackhamovĕ výchově nebo brzkým životě je známo velmi málo, ví se, že byl Angličan a že se narodil kolem roku 1682. První písemná zmínka o něm je od důstojníka na šalupě Ranger, kterou vlastnil Charles Vane, v roce 1718 působí z ostrova New Providence na Bahamách, který byl notoricky známý jako základna pro piráty známých jako "Pirates republic ". Vane a jeho posádka okradli několik lodí mimo New York, poté se setkaly s velkou francouzskou man-o-war. Loď byla nejméně dvakrát tak velká jako Vaneovi šalupy a tu hned pronásledovali. Vane chtěl ustoupit, z důvodu opatrnosti. Jack Rackham rychle promluvil a napadeném rozhodnutí, které naznačuje, že v boji proti man-o-war, by znamenalo, mít spoustu bohatství. Kromě toho argumentoval tím, že v případě pokud by ji zajali, tak by získali mnohem větší loď. Z přibližně devadesáti muži na lodi jenom patnáct podporovalo rozhodnutí Vanea. Vane prohlásil, že rozhodnutí kapitánova je považována za konečné, nicméně i přes drtivou podporu Rackhamova rozhodnutí bojovat, se rozhodli stáhnout se a utéct.

Dne 24. listopadu 1718, Rackham svolal hlasování, v němž muži prohlásili Vanea za zbabělce a odstranili ho z pozice kapitána, takže Calico Jack se stal dalším kapitánem. Rackham dal Vanea a jeho patnáct příznivců druhé šalupy ve flotile, spolu se slušnou zásobou munice a zboží.

Kapitán Rackham[editovat | editovat zdroj]

Rackham udělal kariéru v rabování malých plavidel blízko pobřeží, jakmile se stal kapitánem. On a jeho posádka zachytili Kingston, malou jamajskou loď, a udělali to jejich vlajkovou loďí. Udělali několik dobytí v Západní Indii, přičemž několik velkých lodí v Bermudě.

V roce 1719, Rackham pustil se do Nassau na Bahamách, využití obecné amnestie pro piráty získat královskou milost a provizy od guvernéra Woodes Rogers. Rogers byl poslán na Bahamy k řešení problému pirátů v Karibiku, kteří začali útočit a krást z britských lodí.

V prosinci, on zachytil obchodní loď Kingston. Kingston měl bohatý náklad, a slíbil, že bude velkým skóre pro Rackhama a jeho posádku. Bohužel pro něj, byla Kingston přijata na dohled od Port Royal, kde pobouření obchodníci najmuli, nájemné vrahy jít za ním. Oni se s ním chytili v únoru 1719, zatímco jeho loď a Kingston byl ukotven na Isla de los Pinos z Kuby. Rackham a většina z jeho mužů byli na břehu v té době a oni unikli zajetí tím že se schovali v lese- ale jejich loď a bohaté trofej odvezli.

Vlajka Calico Jacka

Kapitán Charles Johnson popisuje, jak Rackham ukradl šalupy v jeho 1722 CLASSIC A Obecné dějiny loupeží a vražd z nejznámějších Pyrates. Rackham a jeho muži byli v malém městě v Kubě při montáži jejich malé šalupy, když španělská válečná loď naplní a bude hlídat kubánské pobřeží vstoupí do přístavu, spolu s malými anglickým šalupy, které oni měli zajatý. Španělská válečná loď viděla piráty, ale nemohla se dostat na ně při odlivu, takže se zakotvila ve vjezdu do přístavu a čekala do rána. Tu noc, Rackham a jeho muži veslovali přes na zachycené anglické šalupy a přemohli tam španělské stráže. Jak začalo svítat, válečná loď se začala okrádat a ničit byla to stará loď Rackham, nyní ale prázdná, protož Rackham a jeho muži se plavili kolem tiše ve své nové ceně.

Rackham a jeho muži se vrátili do Nassau, kde se objevili před guvernérem Rogersem a požádali o královskou milost, prohlašovali, že Vane je nutil, aby se stali pirátami. Rogers nenáviděl Vana a rozhodl se jim věřit, poskytnul jim odpuštění a umožňil jim, aby zůstali. Jejich čas jako poctiví muži jim však, ale dlouho nevidržel.

Anne Bonny[editovat | editovat zdroj]

Zatímco v přístavu, Rackham začal aféru s Anne Bonny, manželkou námořníka Jamese Bonnyho, který byl zaměstnán guvernérem Rogersem. James Bonny se dozvěděl o vztahu a přinesl Anne k guvernérovi Rogersovi, který jí potrestal na základě obvinění z cizoložství. Rackham nabídl že Anne koupí v "rozvodu od nákupu," ale ona odmítla nechtěla být prodáváná jako zvíře. Dvojice (s novou posádkou) utekli na moře dohromady. Plavili se na moři dva měsíce, přri tom také převzali jiné pirátské loďe. Rackham často zval posádky ostatních loďí, které napadl aby se připojit k jeho vlastní. Anne otěhotněla a jela na Kubu aby mohla mít dítě.

Chycení, soud a smrt[editovat | editovat zdroj]

V září 1720,  guvernér Baham, Woodes Rogers vydal prohlášení, ve kterém prohlásil Rackhama a jeho posádku jako piráti, i když to bylo zveřejněno až v říjnu 1720. Po zveřejnění rozkazu, pirátský lovec Jonathan Barnet který se snažil najít Rackhama, který byl na moři v blízkosti Jamaicy.Nrazil na mnoho malých rybářských plavidel a terorizoval rybáře podél severního jamajského pobřeží.Rackham narazil na malé plavidlo, které mělo posádku devíti anglických pirátů, oni se připojili k Rackhamovi na jeho lodi pro pití (alkohol), zatímco u kotvy (a pod vlivem alkoholu) v Bry Harbour Bay na Jamajce, říjen 1720. Barnetova šalupa napadla Rackhamovu loď a zachytila ji po boji pravděpodobně byla vedena Mary Raedovou a Anne Bonnyovou. Rackham a jeho posádka byli odvezeni do Spanish Town,v Jamajce, v listopadu 1720, kde byly souzeni a odsouzeni za pirátství a také odsouzeni k oběšení.Rackham byl oběšen v Port Royal dne 18. listopadu 1720, jeho tělo pak připraveno na displej na velmi malém ostrůvku u hlavního vchodu do Port Royal nyní známý jako Rackham's Cay

Co se stalo s posádkou[editovat | editovat zdroj]

Anne Bonny a Mary Read obě prohlašovaly, že jsou těhotné při soudu, deset dní poté, co Rackham byl popraven, a proto dostali dočasný pobyt, dokud byla žádost prokázána. Read zemřel v dubnu 1721, s největší pravděpodobností horečky v souvislosti s porodem. Neexistuje žádný historický záznam o propuštění Bonny nebo její popravy.George Fetherston (Master), Richard Corner (Quarter-Master), John Davis a John Howell byli popraveni spolu s Jackem Rackhamem v Port Royal. Patrick Carty, Thomas Earl, James Dobbin a Noah Harwood byli popraveni další den v Kingstonu.

Den poté, co Rackham měl soud, bývalý členové posádky John "Old Tati Cooper" nebo "Fenis" Fenwick a Thomas Bourn (alias Brown) byly samostatně souzeni a odsouzeni za bouří spáchané v polovině června 1720 off Hispaniola.Devět mužů, kteří byli přistiženi poživánialkoholu s Rackhamovou posádkou (John Eaton, Edward Warner, Thomas Baker, Thomas Quick, John Cole, Benjamin Palmer, Walter Rouse, John Hanson, a John Howard) byli souzeni a odsouzeni dne 24. ledna 1721. 17. února John Eaton, Thomas Quick a Thomas Baker byl oběšeni v Gallows Point, v Port Royal, a druhý den John Cole, John Howard a Benjamin Palmer, byl oběšeni v Kingstonu. Osud zbývajících tří je neznámý.

Moderní kultura[editovat | editovat zdroj]

V Starz televizním seriálu Black Sails, Rackham je zobrazen Toby Schmitsem. Jack také vystupuje v Ubisoft hra Assassin Creed IV: Black Flag]]. On je hlavní postava románu "kapitána v Calico" George McDonald Fraser ("otec" Harry Flashmanem), zveřejněného dne 10. září 2015. On je také hlavní postava v písni pojmenované po něm, nalezený v Running Wild (pásmo ) album "Port Royal (album)".

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1.  The Tryals of Captain John Rackham and other Pirates (Jamaica, 1721)
  2. Biography of John "Calico Jack" Rackham
  3. Consumer Price Index (estimate) 1800–. Federal Reserve Bank of Minneapolis. Retrieved November 10, 2015.
  4. Woolsey, Matt (September 19, 2008). "Top-Earning Pirates". Forbes.com. Forbes Magazine. Retrieved February 5, 2013.
  5. Botting, p. 48, Konstam, The History of Pirates, p. 98.
  6. Angus Konstam. Piracy: the complete history. Osprey Publishing. p. 336. ISBN 1-84603-240-7.
  7. Colin Woodard (2007). The Republic of Pirates. Harcourt, Inc. pp. 306–307. ISBN 978-0-15-603462-3.
  8. Anne Bonny Biography". Oxford Dictionary of National Biography. Retrieved 4 September 2010.
  9. "Charges of Piracy Against Calico Jack and his Crew". Pirate Documents. Retrieved 2014-03-14.
  10. Carmichael, Sherman (2011). Forgotten Tales of South Carolina. The History Press. p. 72. ISBN 978-1-60949-232-8.