Calico Jack

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Calico Jack. Fiktivní portrét ze soudobé knihy o známých pirátech

John Rackham, také známý jako Calico Jack, (21. prosince 1682, Bristol, Anglie18. listopadu 1720, Port Royal, Jamajka) byl anglický kapitán pirátů. Působil ke konci zlatého věku pirátství na Bahamách. Jeho přezdívka byla odvozena od látky oblečení (kaliko), jež rád nosil. Byl známý milovník oslav a proslulý pro svou statečnost. Autorství charakteristického pirátského motivu, černá vlajka s lebkou, je připisováno právě jemu. V posádce měl jediné dvě ženy, které kdy v historii působily jako pirátky: milenku Anne Bonnyovou a Mary Readovou.

Vlajka Calico Jacka

Když posádka sesadila kapitána Charlese Vanea, stal se kapitánem John Rackham. Podařilo se mu společně s jeho posádkou zajmout malou jamajskou loď The Kingston. Udělal z ní svoji vlajkovou loď. Na podzim roku 1720 guvernér Woodes Rogers poslal lovce pirátů Jonathana Barneta, aby Rackhama pronásledoval. Rackham a jeho posádka bylí opilí a proto byli během října toho roku lehce dopadeni. Bojovaly jen obě ženy posádky, Mary a Anne, ale marně.

Rackham byl spolu s posádkou souzen ve Spanish Townu na Jamajce a odsouzen k smrti. Dne 18. listopadu byl oběšen; pro výstrahu ho zavěsili u hlavního vjezdu do Port Royal. Jeho tělo bylo natřeno dehtem, aby se hned nerozložilo a viselo jako varování co nejdéle.