Přeskočit na obsah

Mary Readová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mary Readová
Rodné jménoMary Jane Read
Narození1685
Londýn
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Úmrtí28. dubna 1721 (ve věku 35–36 let)
Port Royal, Jamajka
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Povolánípirátka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mary Readová (nepřechýleně Read;1685 Londýn28. dubna 1721 Port Royal) byla anglická pirátka, vedle Anne Bonny nejslavnější ženská představitelka této profese.

Život[editovat | editovat zdroj]

Její otec byl lodní kapitán, který zahynul na moři. Tím se její matka ocitla v prekérní situaci, neboť její syn zemřel ve věku jednoho roku a podle tehdejších zákonů dědicem majetku po zesnulém otci mohl být jen muž. Matka tak malou Mary začala oblékat do chlapeckých šatů, aby o dědictví nepřišla. Jako chlapec Mary žila do třinácti let, pod jménem Jack. Živila se jako poslíček. Ve třinácti byla Mary poslána do dívčí školy. Jenže přísný režim a zřejmě i tehdejší nároky na dívky, které dosud neznala, jí nevyhovovaly a ze školy utekla. Znovu se začala převlékat za chlapce a vstoupila do armády. Zde se ovšem zamilovala do jiného vojáka, prozradila mu, že je žena a oba pak odešli z armády a otevřeli si hospodu. Její druh ovšem krátce na to zemřel po rvačce s hostem. Mary se pak vrátila znovu k mužskému převleku a nechala se najmout na nizozemskou loď plující do Karibiku. Loď byla přepadena a ovládnuta piráty kapitána Jacka Rackhama. Mary se k Rackhamovým pirátům nakonec přidala. Na jeho lodi se pak zamilovala do muže, z něhož se ale nakonec vyklubala žena – Anne Bonny, která byla rovněž v mužském převleku. Velmi se pak sblížily. Rackhamovu loď zajalo roku 1721 britské námořnictvo. Všechny piráty ještě na lodi oběsilo, krom Mary a Anne. Ty se zachránily lží, že jsou těhotné. Britské zákony popravu těhotné ženy nedovolovaly. Obě pirátky tak byly převezeny do vězení na Jamajce. Anne z něj brzy vykoupil její bohatý otec, Mary zde však nedlouho po uvěznění zemřela, a to ve věku 35 let.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DRAHNÝ, Stanislav. Slavné pirátky: Ženy, které milovaly dobrodružství [online]. Abicko.cz, 2013-01-10 [cit. 2022-02-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]