Port Royal (Jamajka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Port Royal
Poloha
Souřadnice
StátJamajkaJamajka Jamajka
Port Royal
Port Royal
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Port Royal a Kingston (historická mapa)
Port Royal před zemětřesením a po něm, rok 1692
Port Royal před zemětřesením a po něm, rok 1692

Port Royal byl sídlem britské koloniální vlády na Jamajce a hlavní rybářskou a obchodní základnou na ostrově během druhé poloviny 17. století. Založen byl Brity v roce 1655 na písečném poloostrově na okraji Kingstonské zátoky. Před Brity oblast kolonizovali Španělé.

Po jisté období byl také útočištěm velkého množství pirátů, korzárů a bukanýrů, kteří se souhlasem Britů útočili na španělské a francouzské lodě v karibském regionu. 7. června 1692 byl téměř kompletně zničen zemětřesením, které vyvolalo vlnu tsunami a způsobilo masivní sesuv písečného terénu. Při této přírodní katastrofě se ocitly přibližně dvě třetiny města pod vodní hladinou. Po této události získalo na významu město Kingston, kam se přesunula obchodní činnost.

V roce 1907 bylo poškozeno při velkém zemětřesení, které zasáhlo Jamajku, včetně hlavního města Kingstonu.

V roce 1999 byly vypracovány plány na přestavbu Port Royal na památkovou turistickou destinaci, která by sloužila výletním lodím. Uvažovalo se o tom, že by se mohlo využít jeho jedinečné dědictví, přičemž základem možných atrakcí by mohly být archeologické nálezy z předkoloniálních a privatýrských let.[1]

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jamaica's 'wickedest city' Port Royal banks on heritage. BBC News. 2012-07-25. Dostupné online [cit. 2021-06-11]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]