CPI Group

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Czech Property Investments
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Adresa sídla Praha, Česko
Charakteristika firmy
Mateřská společnost CPI Property Group
Identifikátory
IČO 42716161
LEI 315700MCSQUE7FLY3J94
Některá data mohou pocházet z datové položky.

CPI Group je jednou z předních českých realitních skupin zabývající se developmentem, investicemi a správou nemovitostí. Skupina působí na českém a slovenském trhu od roku 1992 a své aktivity rozvíjí v oblasti rezidenčních nemovitostí, kancelářských objektů, maloobchodu, hotelů a logistických center. Hodnota aktiv skupiny dosáhla v roce 2011 hodnoty 55 miliard korun.[1] Generálním ředitelem skupiny je od roku 2005 Ing. Zdeněk Havelka.

Historie CPI Group[editovat | editovat zdroj]

CPI Group vznikla v roce 1991, kdy byla založena mateřská společnost celé skupiny - Czech Property Investments, a.s., společnost postupně změnila a výrazně rozšířila sféru své podnikatelské činnosti. V obchodním rejstříku byla 17. 12. 1991 zapsána jako Investiční privatizační fond Boleslavsko, a.s. a věnovala se především aktivitám na kapitálovém trhu.

Postupně svou činnost přesouvala do oblast realit a v roce 1997 kapitálový trh zcela opustila. K intenzivnímu rozšíření portfolia a investičních aktivit došlo ke konci 90. let 20. století, kdy se společnost stala majitelem několika desítek pozemků a budov v Praze. Skupina zároveň koupila první velký sídlištní komplex v Praze Letňanech a zahájila první vlnu výstavby hypermarketů. Následně investovala do dalšího sídlištního komplexu a nemovitostí v Ústí nad Labem a bytových domů v Třinci.

Bytové domy Ústí nad Labem
Hypernova Povážská Bystrica

Největší rozmach zaznamenala skupina v dalších osmi letech, kdy významně posílila své investice do realit a stala se jedním z nejvýznamnějších investorů a developerů na trhu s nemovitostmi v České republice. Významnou pozici skupiny potvrdily především roky 2010 a 2011, kdy díky výrazné akviziční činnosti zvýšila hodnotu svého majetku na téměř 55 miliard korun (neauditované výsledky z konce roku 2011).

Oblasti činnosti[editovat | editovat zdroj]

CPI Group provozuje svou činnost v pěti segmentech:

CPI Retail[editovat | editovat zdroj]

Nákupní Galerie Fénix Vysočanská

Maloobchodní prodejny, nákupní centra a obchodní areály představují velmi důležitou složku portfolia CPI Group. Skupina se věnuje jak vlastní výstavbě, tak akvizicím a dalšímu rozvoji stávajících retailových ploch. Maloobchodní nemovitosti CPI Group se vyznačují rozmanitostí ve formě i geografické působnosti. Skupina v současnosti vlastní a spravuje 500 000 metrů čtverečních ob­chodních ploch v podobě samostatných obchodních jednotek, hypermarketů a diskontních prodejen řetězců jako TESCO, Interspar, Albert, Billa, Penny Market nebo hobby marketů OBI a Bauhaus, dále obchodních areálů a nákupních center po celé ČR a SR.

CPI Office[editovat | editovat zdroj]

City West Siemens

Kancelářské prostory tvoří významnou část investičních a developerských aktivit CPI Group. Skupina se může prezentovat jak stávajícími kancelářskými budovami na prestižních adresách, tak projektováním a výstavbou vlastních administrativních objektů v Praze a krajských městech ČR. Kancelářský development představuje zejména víceúčelové komplexy v podobě administrativně-obchodních center s odpovídajícím logistickým a sociálním zázemím pod brandem [1]. Skupina v současnosti spravuje 200 000 metrů čtverečních kanceláří.

CPI Residence[editovat | editovat zdroj]

Horské apartmány Hrabovo

Skupina CPI je významným aktérem na poli nájemního bydlení. Prostřednictvím dceřiné společnosti CPI BYTY, a.s.,[2] spravuje téměř 13 000 bytů v 15 lokalitách a je tak druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v České republice.[3] CPI Group se prezentuje také v oblasti rezidenčního developmentu. Činnost skupiny v tomto odvětví zahrnuje rekonstrukci stávajících objektů, výstavbu bytových a rodinných domů a rezidenčních komplexů.

CPI Hospitality[editovat | editovat zdroj]

Buddha-Bar Hotel Prague

CPI Group je jedním z největších vlastníků hotelového a dlouhodobého ubytování v České republice. Hotelová síť v současnosti čítá 18 hotelů v Praze a krajských městech o celkové kapacitě 8 230 lůžek. Soubor činností v tomto segmentu zahrnuje jak rekonstrukci původních objektů, tak výstavbu zcela nových hotelů různého standardu.

Skupina CPI vlastní a provozuje hotely všech kategorií:

 • Pětihvězdičkový Buddha-Bar Hotel Prague*****[4] z mezinárodní sítě Buddha-Bar Hotels & Resorts
 • Čtyřhvězdičkové hotely Clarion****[5] z mezinárodní sítě Choice Hotels International
 • Tříhvězdičkové hotely Fortuna***[6]
 • Objekty pro dlouhodobé ubytování[7]

CPI Logistics[editovat | editovat zdroj]

Logistický park Lozorno

CPI Group vlastní přes 800 ha pozemků určených k výstavbě areálů lehkého průmyslu a skladování, mimoto investuje do již fungujících projektů. V roce 2010 koupila logistický areál v Brandýse nad Labem, v roce 2011 pak rozšířila svou činnost i na Slovensko, kde koupila autologictiský areál Lozorno nedaleko Bratislavy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Archivovaná kopie. cpi.cz [online]. [cit. 2012-01-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-01-20. 
 2. http://www.cpibyty.cz/
 3. http://www.ctk.cz/sluzby/slovni_zpravodajstvi/ekonomicke/index_view.php?id=508606/
 4. http://www.buddha-bar-hotel.cz/
 5. http://www.cpihotels.com/clarion/
 6. http://www.cpihotels.com/fortuna/
 7. http://www.ubytovny.cz/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]