CPI Group

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Czech Property Investments
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení17. prosince 1991
Adresa sídlaVladislavova 1390/17, Praha, 110 00, Česko
Charakteristika firmy
Obrat0 Kč (2019)[1]
14,1 mil. Kč (2018)[1]
Provozní zisk−5,2 mld. Kč (2019)[1]
5,7 mld. Kč (2018)[1]
Výsledek hospodaření−5,3 mld. Kč (2019)[1]
5,8 mld. Kč (2018)[1]
Celková aktiva73 mld. Kč (2019)[1]
76,8 mld. Kč (2018)[1]
Vlastní kapitál56,3 mld. Kč (2019)[1]
61,6 mld. Kč (2018)[1]
Zaměstnanci3 119 (2017)[2]
Mateřská společnostCPI Property Group
MajitelCPI Property Group (100 %)
Dceřiné společnostiProjekt Zlatý Anděl (100 %)
Projekt Nisa (100 %)
Marissa West
Marissa
Balvinder
BAYTON Gama
Beroun Property Development
Brandýs Logistic
Carpenter Invest
Conradian
… více na Wikidatech
Identifikátory
IČO42716161
LEI315700MCSQUE7FLY3J94
Některá data mohou pocházet z datové položky.

CPI Group je jednou z předních českých realitních skupin zabývající se developmentem, investicemi a správou nemovitostí. Skupina působí na českém a slovenském trhu od roku 1992 a své aktivity rozvíjí v oblasti rezidenčních nemovitostí, kancelářských objektů, maloobchodu, hotelů a logistických center. Hodnota aktiv skupiny dosáhla v roce 2011 hodnoty 55 miliard korun.[3] Generálním ředitelem skupiny je od roku 2005 Ing. Zdeněk Havelka.

Historie CPI Group[editovat | editovat zdroj]

CPI Group vznikla v roce 1991, kdy byla založena mateřská společnost celé skupiny - Czech Property Investments, a.s., společnost postupně změnila a výrazně rozšířila sféru své podnikatelské činnosti. V obchodním rejstříku byla 17. 12. 1991 zapsána jako Investiční privatizační fond Boleslavsko, a.s. a věnovala se především aktivitám na kapitálovém trhu.

Postupně svou činnost přesouvala do oblast realit a v roce 1997 kapitálový trh zcela opustila. K intenzivnímu rozšíření portfolia a investičních aktivit došlo ke konci 90. let 20. století, kdy se společnost stala majitelem několika desítek pozemků a budov v Praze. Skupina zároveň koupila první velký sídlištní komplex v Praze Letňanech a zahájila první vlnu výstavby hypermarketů. Následně investovala do dalšího sídlištního komplexu a nemovitostí v Ústí nad Labem a bytových domů v Třinci.

Bytové domy Ústí nad Labem
Hypernova Povážská Bystrica

Největší rozmach zaznamenala skupina v dalších osmi letech, kdy významně posílila své investice do realit a stala se jedním z nejvýznamnějších investorů a developerů na trhu s nemovitostmi v České republice. Významnou pozici skupiny potvrdily především roky 2010 a 2011, kdy díky výrazné akviziční činnosti zvýšila hodnotu svého majetku na téměř 55 miliard korun (neauditované výsledky z konce roku 2011).

Oblasti činnosti[editovat | editovat zdroj]

CPI Group provozuje svou činnost v pěti segmentech:

CPI Retail[editovat | editovat zdroj]

Nákupní Galerie Fénix Vysočanská

Maloobchodní prodejny, nákupní centra a obchodní areály představují velmi důležitou složku portfolia CPI Group. Skupina se věnuje jak vlastní výstavbě, tak akvizicím a dalšímu rozvoji stávajících retailových ploch. Maloobchodní nemovitosti CPI Group se vyznačují rozmanitostí ve formě i geografické působnosti. Skupina v současnosti vlastní a spravuje 500 000 metrů čtverečních ob­chodních ploch v podobě samostatných obchodních jednotek, hypermarketů a diskontních prodejen řetězců jako TESCO, Interspar, Albert, Billa, Penny Market nebo hobby marketů OBI a Bauhaus, dále obchodních areálů a nákupních center po celé ČR a SR.

CPI Office[editovat | editovat zdroj]

City West Siemens

Kancelářské prostory tvoří významnou část investičních a developerských aktivit CPI Group. Skupina se může prezentovat jak stávajícími kancelářskými budovami na prestižních adresách, tak projektováním a výstavbou vlastních administrativních objektů v Praze a krajských městech ČR. Kancelářský development představuje zejména víceúčelové komplexy v podobě administrativně-obchodních center s odpovídajícím logistickým a sociálním zázemím pod brandem [1]. Skupina v současnosti spravuje 200 000 metrů čtverečních kanceláří.

CPI Residence[editovat | editovat zdroj]

Horské apartmány Hrabovo

Skupina CPI je významným aktérem na poli nájemního bydlení. Prostřednictvím dceřiné společnosti CPI BYTY, a.s.,[4] spravuje téměř 13 000 bytů v 15 lokalitách a je tak druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v České republice.[5] CPI Group se prezentuje také v oblasti rezidenčního developmentu. Činnost skupiny v tomto odvětví zahrnuje rekonstrukci stávajících objektů, výstavbu bytových a rodinných domů a rezidenčních komplexů.

CPI Hospitality[editovat | editovat zdroj]

Buddha-Bar Hotel Prague

CPI Group je jedním z největších vlastníků hotelového a dlouhodobého ubytování v České republice. Hotelová síť v současnosti čítá 18 hotelů v Praze a krajských městech o celkové kapacitě 8 230 lůžek. Soubor činností v tomto segmentu zahrnuje jak rekonstrukci původních objektů, tak výstavbu zcela nových hotelů různého standardu.

Skupina CPI vlastní a provozuje hotely všech kategorií:

  • Pětihvězdičkový Buddha-Bar Hotel Prague*****[6] z mezinárodní sítě Buddha-Bar Hotels & Resorts
  • Čtyřhvězdičkové hotely Clarion****[7] z mezinárodní sítě Choice Hotels International
  • Tříhvězdičkové hotely Fortuna***[8]
  • Objekty pro dlouhodobé ubytování[9]

CPI Logistics[editovat | editovat zdroj]

Logistický park Lozorno

CPI Group vlastní přes 800 ha pozemků určených k výstavbě areálů lehkého průmyslu a skladování, mimoto investuje do již fungujících projektů. V roce 2010 koupila logistický areál v Brandýse nad Labem, v roce 2011 pak rozšířila svou činnost i na Slovensko, kde koupila autologictiský areál Lozorno nedaleko Bratislavy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]