Bruno Schreiber

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dr. Ing. chem. Bruno Schreiber
Narození 1. srpna 1930 (89 let)
Česká Lípa
Národnost česká
Občanství švýcarské
Vzdělání vysokoškolské
Alma mater Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Znám jako chemik a vynálezce
Titul Dr. Ing. chem
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bruno Schreiber (* 1. srpna 1930 Česká Lípa) je český chemik, vynálezce a spisovatel žijící ve Švýcarsku.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 1. 8. 1930 v České Lípě. V roce 1938 musela jeho rodina z pohraničí odejít a během 2. světové války bydlela ve Svaté Kateřině u Kolína. Během této doby nesměl B. Schreiber chodit do školy a nakonec byl internován v koncentračním táboře Terezín.

Po osvobození v roce 1945 se rodiče přestěhovali do Prahy. Zde B. Schreiber vystudoval nejdříve gymnázium a poté studoval makromolekulární chemii u profesora Wichterleho na Vysoké škole chemicko-technologické. Po jejím absolvování pracoval v tomto oboru v Karviné a v Praze. Vyvinul, patentoval a předal do výroby první československé polyesterové a epoxidové lisovací hmoty. Na toto téma mu také v roce 1965 ve Státním nakladatelství technické literatury v Praze vyšla kniha Premixy - polyesterové a epoxidové lisovací hmoty. V roce 1967 mu byl na Slovenské vysoké škole technické v Bratislavě udělen doktorát.

V roce 1969 emigroval do Švýcarska. Pracoval zde dále ve svém oboru u firmy Ciba-Geigy  AG v Basileji a během svého působení ve firmě patentoval řadu nových materiálů pro strojírenství, silno- a slaboproudou elektrotechniku, určených pro výrobu izolátorů, pro automobilový průmysl a polovodiče. V roce 1992 odešel do důchodu.

Sbírka skla[editovat | editovat zdroj]

Bruno Schreiber sbíral dlouhá léta starožitné umělecké sklo pocházející převážně z Čech. Svoji sbírku daroval v roce 2005 Muzeu Šumavy v Sušici a dalších deset let ji postupně doplňoval. Sbírka představuje vývoj skla od starověku do dnešní doby a je v muzeu ve stálé expozici veřejně přístupná. Bruno Schreiber se tak stal mecenášem České republiky a cenné sklo se vrátilo do země, odkud převážně pochází. Sbírka je popsána ve dvou česko-německo-anglických publikacích:

  • Jitka Lněničková: Sbírka skla Bruno Schreibera, vydalo Muzeum Šumavy Sušice, Plzeň, 2006
  • Jan Mergl: Sbírka skla Bruno Schreibera, díl 2, vydalo Muzeum Šumavy  Sušice, Plzeň, 2013

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Svůj pohnutý život popsal B. Schreiber v knize, která vyšla původně německyNur kurz im Lager, Fouque Verlag, Frankfurt am Main  2012. V češtině vyšla pod názvem Život si nikdo nevybere v NLN Praha v roce 2014.

Dalším románem, který vyšel německy, je Rosmarie und ihre Männer (Rosmarie a její muži), vydaný nakladatelstvím Johannes Petri Verlag, Basel v roce 2015. V něm popisuje osud jedné dívky, která se chce stát biochemičkou. Tento sen si splní, ale při tom poznává, jak je těžké spojit tak náročnou kariéru s normálním životem ženy a s její touhou po vlastní rodině. Příběh začíná ve švýcarském Emmentalu, pokračuje v chemickém koncernu v Basileji a na universitě v Bostonu, odkud se hrdinka vrátí domů s nemanželským dítětem. Příběh končí opět v Emmentalu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]