Brokesie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Brokesie

alternativní popis obrázku chybí
brokesie malá (Brookesia peyrierasi)
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chondrata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Řád: šupinatí (Squamata)
Podřád: ještěři (Sauria)
Čeleď: chameleonovití (Chamaeleonidae)
Podčeleď: brokesie (Brookesiinae)
Klaver & Böhme, 1986
Rody
  • Brookesia Gray, 1864
  • Rhampholeon Günther, 1874
  • Rieppeleon Matthee, Tilbury & Townsend, 2004
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brokesie, též zemní chameleoni, jsou ještěři z čeledi chameleonovitých. Od pravých chameleonů se liší menším vzrůstem (mezi brokesie patří jedny z nejmenších druhů plazů a obratlovců vůbec) a způsobem života. Brokesie jsou stínomilné, většinou žijí na zemi či na nízké vegetaci bylinného patra lesa.[1] Jejich schopnost barvoměny je omezená, většinou jsou jednobarevné, zbarvené v odstínech hnědé barvy. To nijak nesnižuje jejich schopnost maskování, tvarem těla i barvou skvěle připomínají suché listy.

Do podčeledi jsou řazeny tři rody, všechny s českým rodovým jménem brokesie: Typový rod Brookesia zahrnuje velmi drobné, maximálně deset centimetrů dlouhé, hnědé ještěry s krátkým ocáskem a pichlavými dlaněmi. Všechny druhy jsou endemity ostrova Madagaskar, kde obývají bylinné patro tropického pralesa.[1] Nemálo druhů z tohoto rodu bylo popsáno teprve v posledních třiceti letech. Do rodu Rhampholeon náleží brokesie žijící v rovníkové Africe, jsou to ještěři s kratším ocasem, pichlavými dlaněmi a dvouklanými drápky, kteří mají na těle ostny tvořené zvětšenými šupinami.[1] Tři východoafrické druhy z tohoto rodu byly nedávno (rok 2004) vyčleněny do vlastního rodu Rieppeleon.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c KRAUS, Richard; KOCIÁN, Miroslav. Příručka pro teraristy: chameleoni a gekoni. Frenštát pod Radhoštěm : POLARIS, 1998. 223 s. ISBN 80-85911-38-8. Kapitola Popis rodů a druhů, s. 55-62. (česky)  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KRAUS, Richard; KOCIÁN, Miroslav. Příručka pro teraristy: chameleoni a gekoni. Frenštát pod Radhoštěm : POLARIS, 1998. 223 s. ISBN 80-85911-38-8. (česky)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]