Brokesie krátkoocasá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxBrokesie krátkoocasá
alternativní popis obrázku chybí
Rhampholeon brevicaudatus
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chondrata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Řád šupinatí (Squamata)
Podřád ještěři (Sauria)
Čeleď chameleonovití (Chamaeleonidae)
Podčeleď brokesie (Brookesiinae)
Rod Rieppeleon
Binomické jméno
Rieppeleon brevicaudatus
(Matschie, 1892)
Synonyma
  • Rhampholeon brevicaudatus Matschie, 1892
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brokesie krátkoocasá (Rieppeleon brevicaudatus), dříve Rhampholeon brevicaudatus, je malý chameleon česky označovaný též jako chameleonek krátkoocasý. Zástupci podčeledi brokesie (Brookesiinae) jsou malého vzrůstu, s trnitými dlaněmi a dvojklanými drápky. Jejich domovem je Afrika.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Brokesie krátkoocasá obývá nejnižší patro křovinatých a travnatých savan východoafrického pobřeží, především v Tanzanii a Keni. Často jej lze nalézt v trávě, slézá však i na zem, kde ho lze nalézt ve spadaném listí.[2] Průměrné denní teploty této oblasti dosahují 28-32°C, v noci 21-23°C. Relativní vlhkost se pohybuje okolo 70 až 80 %.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Brokesie krátkoocasá dorůstá maximální délky 8 cm. Má velmi krátký, méně chápavý ocásek. Na rozdíl od větších chameleonů není jeho hlava ohraničena límcovými laloky. Barvou i tvarem těla připomínají uschlé listí. Barva je hnědá až šedohnědá – změna barevnosti je pouze omezená, spíše se týká zvýraznění kresby pásu na boku těla, která je patrnější u samců. Poznávacím znakem těchto chameleonků je výrůstek na spodní čelisti.

Chov[editovat | editovat zdroj]

Brokesie krátkoocasé lze chovat celkem bez problémů, a to i více jedinců najednou (kromě přítomnosti dvou samců). Jde o velice klidný a pomalý druh chameleona. Avšak nejde o dlouhožijící tvory. V teráriu chameleonek žije nanejvýše čtyři roky.

Terárium[editovat | editovat zdroj]

Brokesie jsou chováni v teráriích, vzhledem k přírodnímu výskytu nemusí být vysoká. Materiál sklo nebo dřevotřískové desky. Podestýlku tvoří rašelina, písek a suché listí. Prostor je vhodné doplnit větvičkami a květináči s fíkusy. Terárium musí být dobře větrané. Je potřeba často rosit jak kvůli vlhkosti, tak proto, že chameleonci kapičky na listech olizují. Terárium také obsahuje žárovku, která ho osvětluje a vytápí na teplotu 22-25°C.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Napájení je brokesiím poskytováno rosením rostlin a stěn terária. Hlavní složkou jejich potravy jsou cvrčci o velikosti maximálně kolem 1 cm. Ti mohou být obohaceni obalením v minerálo-vitamínové směsi. Dále je možné chameleonkům dávat menší šváby a hmyz. Podávat krmení stačí obden.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

O páření se samci pokouší převážně na jaře. Samičky zahrabávají snůšku vajíček do substrátu přibližně po 45 dnech od oplodnění. Snůšku tvoří 5 až 10 malých vajíček. Ty pak chovatelé vybírají a ukládají do inkubátoru, kde se při teplotě 28°C po dalších asi 50 dnech líhnou mláďata o velikosti přibližně 2 cm.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. NEČAS, Petr. Chameleoni. Jihlava: nakladatelství Madagaskar, 2003. ISBN 80-86068-30-7. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]