Brest (Francie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox Francie obec

Hrad v Brestu

Brest se nachází na severozápadě Francie v departmentu Finistere v regionu zvaném Bretaň. Je to nejzápadněji položené velké francouzské město. Leží na pobřeží, omýváno Atlantským oceánem. Jedná se o významný přístav a slouží i jako námořní základna. Počet obyvatel k roku 2004 činí něco okolo 146 tisíc.

Historie

Město je známo až od roku 1240, kdy je získal anglický vévoda Jan I. Od roku 1342 do roku 1397 bylo v anglickém držení. Jeho výjimečnosti ve středověku dopomohlo i rčení: „Kdo není pánem Brestu, není anglickým vévodou. Nakonec díky svatbě Francise I. s Claude, dcerou Anny Anglické, se Brest dostal do francouzského držení. Jeho pozdějšímu rozkvětu dopomohl kardinál Richelieu, který roku 1631 nechal postavit dřevěné hradby. Brest se stal střediskem francouzského loďstva. Později Jean-Baptiste Colbert, ministr financí na dvoře krále Ludvíka XIV., nechal posílit opevnění kamennými hradbami. Další úpravy pokračovaly hlavně během druhé poloviny 17. století pod vedením maršála Vaubana.

Při Devítileté válce se roku 1694 John Berkley pokusil Brest dobýt se svým loďstvem, ale marně. Během Druhé světové války Brest ovládali nacisté a proměnili jej ve velkou základnu ponorek německých nacistických vojsk. Při bitvě o Normandii srovnalo město se zemí bombardování (zůstaly stát jen asi tři budovy). Po válce muselo poražené Německo zaplatit několik miliard dolarů na obnovu města.

Turistické atrakce

Museum de la Tour Tanguy uschovává kolekci dioramat, která ukazují Brest po 2. světové válce. Námořní muzeum zase obsahuje exibice ukazující námořní tradici města.

Město neskýtá mnoho architektonických památek, protože, jak již bylo zmíněno, po bombardování zde prakticky nezůstal kámen na kameni. Jedinou významnější památkou je zámek a věž Tanguy.

Partnerská města

Logo Wikimedia Commons Galerie Brest na Wikimedia Commons