Dún Laoghaire

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dún Laoghaire
Město s přístavem
Město s přístavem
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo UTC+1
Stát IrskoIrsko Irsko
provincie Leinster
hrabství Dublin
Dún Laoghaire
Dún Laoghaire
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 38 761 (2006)
Správa
Oficiální web www.dun-laoghaire.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dún Laoghaire (anglicky Dunleary, v letech 1821–1920 Kingstown) je přístavní město v Irsku, ležící 12 km jižně od Dublinu. Je hlavním městem okrsku Dún Laoghaire – Rathdown v hrabství Dublin.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název města znamená Lóegairova pevnost (Lóegaire byl irský král v 5. století). Dún Laoghaire bylo bezvýznamnou vesnicí do roku 1817, kdy zde bylo rozhodnuto vybudovat velký přístav pro Dublin. V roce 1821 dostalo jméno Kingstown (Královo město) na počest návštěvy panovníka Jiřího IV.. Po odtržení Irska od Británie byl městu navrácen původní název.

V roce 1834 začala jezdit z Dún Laoghaire do Dublinu první železnice v Irsku. Z místního přístavu je zavedena pravidelná lodní linka do Holyheadu na ostrově Anglesey. Přístavní molo dlouhé půldruhého kilometru je oblíbeným místem procházek. Město je také střediskem sportovního jachtingu.

Sídlí zde vysoká škola Dun Laoghaire Institute of Art, Design and Technology. Odsvěcený kostel pro vojenské námořnictvo slouží od roku 1978 jako námořní muzeum. James Joyce pobýval na předměstí Sandycove a do místní věže situoval úvodní scénu slavného románu Odysseus.

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Místními rodáky jsou operní pěvec Frederick Ranalow, spisovatel Henry De Vere Stacpoole (autor románu Modrá laguna a předlohy stejnojmenného filmu) a hudebník a organizátor dobročinných akcí Bob Geldof.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]