Přeskočit na obsah

Bragin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bragin
Брагин, Брагін
Bragin – znak
znak
Bragin – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC+3
StátBěloruskoBělorusko Bělorusko
OblastHomelská
RajónBrahinský
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel4 570 (2024)[1]
Etnické složeníBělorusové, Ukrajinci
a Rusové
Správa
Oficiální webwww.bragin.gomel-region.by
Telefonní předvolba2344
PSČ247630
Označení vozidel3
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bragin (rusky Брагин, bělorusky Брагін) je běloruské sídlo městského typu, které se nachází v Gomelské oblasti. Nachází se poblíž Poleské státní radiačně-ekologické rezervace, vytvořené po černobylské havárii, v důsledku které se přestěhovalo do míst nezasažených radioaktivním spadem již 1 651 rodin (4 892 osob).

Geografické umístění

[editovat | editovat zdroj]

Nachází se 119 km jihozápadně od Homelu, 357 km jižně od Minsku a 28 km od vlakového nádraží Chojniki (na lince ChojnikiHomel).

Vodní soustava

[editovat | editovat zdroj]

Důležitou řekou v oblasti je Braginka. Na jihu jsou odvodňovací kanály. V současné době jsou řeka a její kanály v hrozivém stavu. Společnost aktivně pracuje na zlepšení a čistí řeku.

Sídlo je poprvé zmíněno v Ipatěvském spise v roce 1147 jako významné město v Kyjevské Rusi.

Nacistické vyhlazování

[editovat | editovat zdroj]

Značná část obyvatelstva byla tradičně židovského původu. Do konce 19. století, 2 254 ze 4 311 obyvatel byli Židé. Mnoho Židů v této oblasti bylo zabito německými vojsky během druhé světové války:

Dne 13. září 1941 bylo židům nařízeno, aby se shromáždili ve škole kvůli výběrové kontrole, když ale 300 židů přišlo v danou dobu ke škole, byli obklopeni Němci. Poté je Němci vyvedli ve skupinách na okraj obce a postříleli je.

Černobylská havárie

[editovat | editovat zdroj]

V důsledku černobylské havárie byla oblast Braginu kontaminována radioaktivitní spadem. Celkem 52 osad bylo přesídleno a 9 zasypáno půdou. Jen z Braginu se samo odstěhovalo 1 651 rodin (4 892 osob).

Obyvatelstvo

[editovat | editovat zdroj]

Bragin je mnohonárodnostní sídlo. V současné době jsou zde zástupci téměř všech národností bývalého Sovětského svazu, převážně ale původní obyvatelstvo — Bělorusové, Ukrajinci a Rusové.

Silnice spojuje města i obce Chojniki, Komarno, Rečyca, Loev, Homel a Žiliči.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Брагин (городской посёлок) na ruské Wikipedii.

  1. Численность населения на 1 января 2024 г. и среднегодовая численность населения за 2023 год по Республике Беларусь в разрезе областей, районов, городов, поселков городского типа. National Statistical Committee of the Republic of Belarus. 28. března 2024. Dostupné online.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]