Bohuslav Bubník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ing. Bohuslav Bubník
Narození 22. dubna 1918
Mělník
Úmrtí 15. března 2012 (ve věku 93 let)
Ocenění Řád Tomáše Garrigua Masaryka (2008)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bohuslav Bubník (22. dubna 1918 Mělník15. března 2012) byl člen sokolského druhého odboje, občanský aktivista a funkcionář Sokola. V říjnu 2008 mu prezident republiky Václav Klaus propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka II. třídy mimo jiné „za poskytnutí pomoci parašutistům ze skupiny Anthropoid.[1]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Po složení maturity na Vyšší ovocnicko-vinařské škole v rodném Mělníku pokračoval na pražské Vysoké škole zemědělského a lesního inženýrství, kde ho v březnu 1939 zastihla nacistická okupace a následné uzavření vysokých škol. Studium dokončil kvůli represivnímu komunistickému režimu až v 60. letech.

Od dětství cvičil v Sokole, jenž byl za druhé světové války rozpuštěn. Kontakty, které v organizaci získal jej v roce 1941 dovedly k odbojové činnosti, včetně podpory parašutistických skupin vyslaných z Anglie. Za heydrichiády byl v červenci 1942 jeden měsíc vězněn. Poté, do konce války, operoval v odbojové skupině MVDr. Františka Erbana především na území Kokořínského dolu a Mělnicka. V roce 1945 se aktivně podílel na Květnovém povstání.

Po znovuobnovení Sokola působil od roku 1990 jako první starosta župy Barákovy v Praze, stejně tak vykonával funkci předsedy základní organizace Československého svazu bojovníků za svobodu v Mělníku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Podívejte se: To jsou Češi, které vyznamenal prezident, Aktuálně.cz, 28. 10. 2008

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]