Blaupunkt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Blaupunkt
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaGmbH (obdoba "s.r.o.")
Datum založení1923
Datum zániku2016
SídloHildesheim, Německo
Adresa sídlaHildesheim, Německo
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
ProduktyAutorádia
Reproduktory
Autonavigace
Televizory
Zaměstnanci8700 (2007)
Mateřská společnostAurelius AG
Identifikátory
Oficiální webwww.blaupunkt.de
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Autorádio značky Blaupunkt kombinované s handsfree

Blaupunkt (česky: Modrý puntík) je německý podnik zabývající se výrobou autorádií, reproduktorů, zesilovačů již od roku 1932, kdy vyrobil vůbec první autorádio na světě. Kromě toho je výrobcem autonavigací, handsfree a další audiotechnikou pro automobily a taktéž výrobcem televizorů.

Blaupunkt od počátku spadal pod společnost Robert Bosch GmbH až do 18. prosince 2008, kdy byl prodán za neurčitou částku firmě Aurelius AG.[1]

Podle anglické verze Wikipedie po obtížné minulosti a několika změnách ve vlastnictví a reorganizaci podala na konci roku 2015 konkurs s likvidačním řízením ukončeným začátkem roku 2016.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla založena v Berlíně roku 1923 pod názvem "Ideal" a následně byla přejmenována na Blaupunkt roku 1938. Toto jméno získala podle modrých puntíků, kterými byla označována sluchátka, která prošla kontrolou kvality.[2]

Po 2. světové válce se sídlo společnosti přestěhovalo do města Hildesheim. V současnosti má Blaupunkt svá výrobní centra v Tunisu a Malajsii.

Produkty[editovat | editovat zdroj]

Autorádia[editovat | editovat zdroj]

V průběhu devadesátých let byla postupně omezována výroba kazetových autorádií a jejich místo začaly zabírat přístroje pro kompaktní disky. Několik let byl vyráběn i model pro přehrávání disků DVD, avšak dnes už v nabídce produktů není.

Současná autorádia Blaupunkt se rozlišují na autorádia pro CD, autorádia pro SD a autorádia s bluetooth. Bez výjimky jsou všechny modely schopné přehrávat soubory ve formátu mp3. Modely s technologií bluetooth nebo modely s možností o doplnění o tento prvek mohou fungovat také jako handsfree.

V závislosti na typu jsou rádia vybavena moderními funkcemi jako RDS, slotem pro SD kartu, rozhraním USB, LCD displejem s výběrem barvy až z několika tisíc odstínů. Standardní výkon bývá 4x 40 – 50W.

Blaupunkt své modely označuje podle světových měst. Modely vyšší třídy, které lze koupit pouze u specializovaných dealerů, pak výhradně názvy německých měst.

Starší model - Bremen MP74
Autorádia pro CD Autorádia pro SD Autorádia s BT
Bremen MP76 Brisbane SD48 Bremen MP78
London MP48 Melbourne SD27 Hamburg MP57
Milano MP28 Victoria SD48 Hamburg MP68
Monte Carlo MP28
New Orleans MP58
San Remo MP28
Sevilla MP38

Kromě těchto standardních modelů vyrábí také OEM produkty, které se následně montují do automobilů jako originální rádia výrobců. Takto dodává rádia pro značky Audi, Volkswagen, BMW, Porsche a další.[2] Dále jsou v nabídce autorádia s GPS navigací, ale tyto modely Blaupunkt označuje jako vlastní Navigace s funkcí autorádia.

Navigace[editovat | editovat zdroj]

V oblasti autonavigací nabízí Blaupunkt řadu produktů, kterou rozděluje na mobilní navigace (přenosné, obdoba přístrojů TomTom), navigace kombinované s autorádiem a jeden model navigace s velkým displejem[3], které se využívají spíše v kamionech nebo autobusech.

Mobilní navigace - Obdobná řada jako u značek TomTom nebo Garmin. Blaupunkt označuje tuto řadou názvem "TravelPilot" s třímístným číselným dodatkem. Za zmínku stojí nejvyšší model TravelPilot 700, který jako první na světě změnil zavedený standard pohledu na mapu z ptačí perspektivy na reálný obrázek křižovatky. Nainstalovanou kamerou přístroj vyfotí křižovatku, fotografii promítne na displej a na ní zobrazí směr jízdy. Obdobným způsobem umí i rozpoznávat a upozorňovat na dopravní značení. Navíc je vybaven zabudovaným handsfree a umí přijímat i televizní vysílání.[4]

Navigace kombinované s rádiem - Protože jde o kombinaci autorádia a navigace, jsou tyto modely označovány spojením názvů "TravelPilot" + název světového města. Jde vlastně napůl o zabudované GPS přijímače, které zachovávají nevýhodu nutnosti odvrácení pohledu od situace na silnici, ale nedisponují velkým displejem, jako tomu je u zařízení instalovaných výrobci automobilů.

Ve všech mapových přístrojích jsou dodávány mapy od společnosti TeleAtlas.[5]

Reproduktory[editovat | editovat zdroj]

Tradiční sortiment firmy Blaupunkt tvoří basové reproduktory (subwoofery), středové reproduktory a výškové reproduktory nikoliv pouze pro automobily, ale také pro lodě.

Za zajímavost lze považovat řadu přenosných subwooferů V2Go, které lze z automobilu jednoduše vyjmout, odnést a zabezpečit tak proti krádeži.

Zesilovače[editovat | editovat zdroj]

Zesilovač Blaupunkt

Zesilovače určené do automobilů o výkonu až 4x 260W.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Blaupunkt na anglické Wikipedii.