Handsfree

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Handsfree

Jako handsfree (v českém překladu volné ruce) je označováno zařízení, jež umožňuje telefonovat mobilním telefonem takovým způsobem, že má telefonující volné ruce a může se věnovat např. řízení automobilu nebo jiné činnosti.

Podoba[editovat | editovat zdroj]

Handsfree má několik podob. Nejčastěji je zařízení využíváno patrně v automobilech. Zpravidla je v automobilu instalován držák, který je napojen na elektroniku audiosystému automobilu. Mobilní telefon se zasune do držáku a telefonický hovor se přepne např. do reproduktorů autorádia. Telefonující řidič se tak může věnovat řízení vozidla, aniž by držel mobilní telefon v ruce, což odpovídá zákonu 361/2000 Sb. „Řidič nesmí ... při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení“ (§ 7, odst. 1, písm. c).

Jinou formou handsfree je sluchátko s mikrofonem, které se nasazuje na ucho. Sluchátko většinou komunikuje s mobilním telefonem pomocí technologie Bluetooth. V této podobě se handsfree využívá nejen v automobilech, ale při veškerých činnostech, při nichž je držení telefonu přítěží.

Dříve byla obvyklá komunikace zařízení handsfree s telefonem prostřednictvím kabelu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]