Garmin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Garmin Ltd.
Založeno 1989
Zakladatel Gary Burrell & Min Kao
Sídlo Olathe, Kansas, USA
Klíčoví lidé Gary Brurrell, Min Kao, CEO
Vyráběné produkty Automobilové navigace
Turistické navigace
Lodní navigace
Avionika
Obrat 3,18 miliardy dolarů (2007)
Základní kapitál 855 milionů $ (2007)
Oficiální web www.garmin.com

Garmin Ltd. je mateřská firma společností, které v roce 1989 založili Gary Burrell a Min Kao (odtud název GarMin), vyvíjející letecké, námořní, outdoorové, automobilové navigační přístroje využívající GPS a přístroje avioniky. Pobočka sloužící jako hlavní sídlo je ve státě Kansas, v USA. Největší a také výrobní závod, Garmin (Asia) Corporation je situován ve městě Sijhih v Tchaj-wanu.

Zakladatelé a původ společnosti[editovat | editovat zdroj]

Sídlo společnosti

Gary Burrell, narozen 1937, vzděláním elektroinženýr, původně pracoval ve společnosti King Radio, která vyráběla letecké vysílačky a kde pracoval i na projektech vysílaček pro firmu Boening. Společnost se později spojila se společností Alied Corporation.

Min H. Kao (Čínsky: 高民環), se narodil roku 1949 v malém městě v Tchaj-wanu] zvaném Chushang v okrese Nan-tchou. Po studiích na Národní tchaj-wanské univerzitě studoval ve Spojených státech na univerzitě v Tennessee. Následně pracoval pro NASA a Armádu Spojených států.

Kao byl najat Burrellem do pobočky bývalé King Radio, tehdy již jako Allied´s King, která měla na starost vývoj armádní navigace za použití systému GPS. Burrell opustil společnost v roce 1989. Systém GPS tehdy ještě nebyl plně funkční a byl upravován za pomoci raketoplánu Challenger. Ke zprovoznění došlo v květnu 1989.

Burrell sám neplánoval založit společnost, ale pokud by k tomu mělo dojít, tak jedině s Kaem. Oba se shodli, že budoucnost navigace spočívá ve využití družic GPS.[1]

Původně založená společnost se jmenovala NavPro, ale protože konkurence začala používat název ProNav, změnili název na GARMIN, což je spojení prvních tří písmen ve jménech zakladatelů (GARy - MIN).

Produkty[editovat | editovat zdroj]

V současné době se společnost zabývá téměř veškerými typy navigačních přijímačů. Kromě turistických navigátorů a automobilových zařízení nabízí také přístroje pro lodě, letadla, ale také speciální zařízení pro hráče golfu.

V oblasti turistických navigátorů, které se využívají hojně také pro hru Geocaching má Garmin dnes dominantní postavení. V oboru přijímačů pro automobily se na trhu dělí především s konkurenční firmou TomTom, ale také Nokia, Blaupunkt, Mio, Navigon a dalšími.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Garmin na anglické Wikipedii.

  1. Taking the World by Hand, Arik Hesseldahl v magazínu Forbes, 2003-10-27

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]