Garmin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Garmin Ltd.
Logo
Logo
Garmin hq.JPG
Základní údaje
Datum založení 1989
Zakladatel Gary Burrell & Min Kao
Sídlo Olathe, Kansas, USA
Adresa sídla Olathe, Spojené státy americké
Klíčoví lidé Gary Brurrell, Min Kao, CEO
Charakteristika firmy
Produkty Automobilové navigace
Turistické navigace
Lodní navigace
Avionika
Obrat 3,18 miliardy dolarů (2007)
Základní kapitál 855 milionů $ (2007)
Dceřiné společnosti Garmin (Switzerland)
Garmin (United Kingdom)
Identifikátory
Oficiální web www.garmin.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Garmin International Ltd. je společnost, kterou v roce 1989 založili Gary Burrell a Min Kao (odtud název GarMin). Společnost se zaměřila na vývoj a výrobu civilních GPS přijímačů, které do té doby byly určené výhradně pro vojenské využití. Společnost se zaměřila na několik oblastí, pro které začala nabízet své výrobky využívající GPS: letecké, námořní, outdoorové, automobilové a letecké avioniky. Hlavní sídlo společnosti je ve státě Kansas, v USA. Největší výrobní závod, Garmin (Asia) Corporation je situován ve městě Sijhih na Tchaj-wanu.

Zakladatelé a původ společnosti[editovat | editovat zdroj]

Sídlo společnosti

Gary Burrell, narozen 1937, vzděláním elektroinženýr, původně pracoval ve společnosti King Radio, která vyráběla letecké vysílačky a kde pracoval i na projektech vysílaček pro firmu Boening. Společnost se později spojila se společností Alied Corporation.

Min H. Kao (Čínsky: 高民環), se narodil roku 1949 v malém městě na Tchaj-wanu zvaném Chushang v okrese Nan-tchou. Po studiích na Národní tchajwanské univerzitě studoval ve Spojených státech na univerzitě v Tennessee. Následně pracoval pro NASA a Armádu Spojených států.

Kao byl najat Burrellem do pobočky bývalé King Radio, tehdy již jako Allied´s King, která měla na starost vývoj armádní navigace za použití systému GPS. Burrell opustil společnost v roce 1989. Systém GPS tehdy ještě nebyl plně funkční a byl upravován za pomoci raketoplánu Challenger. Ke zprovoznění došlo v květnu 1989.

Burrell sám neplánoval založit společnost, ale pokud by k tomu mělo dojít, tak jedině s Kaem. Oba se shodli, že budoucnost navigace spočívá ve využití družic GPS.[1]

Původně založená společnost se jmenovala ProNav, ale protože konkurence začala používat název ProNav, změnili název na GARMIN, což je spojení prvních tří písmen ve jménech zakladatelů (GARy - MIN).

Produkty[editovat | editovat zdroj]

V současné době se společnost zabývá výrobou a vývojem téměř veškerých typů navigačních GPS přijímačů. Kromě turistických navigátorů a automobilových zařízení nabízí také přístroje pro lodě, letadla a poslední dobou také sportovní elektroniku, mezi kterou patří chytré sportovní GPS hodinky, cyklistické GPS cyklopočítače nebo hodinky a měřící zařízení pro hráče golfu.

V oblasti turistických navigátorů, které se využívají hojně také pro hru Geocaching má Garmin dnes dominantní postavení. V oboru přijímačů pro automobily se na trhu dělí především s konkurenční firmou TomTom, ale také Nokia, Blaupunkt, Mio, Navigon a dalšími.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Garmin na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]