Garmin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Garmin Ltd.
Logo
Garmin hq.JPG
Založeno 1989
Zakladatel Gary Burrell & Min Kao
Sídlo Olathe, Kansas, USA
Klíčoví lidé Gary Brurrell, Min Kao, CEO
Produkty Automobilové navigace
Turistické navigace
Lodní navigace
Avionika
Obrat 3,18 miliardy dolarů (2007)
Základní kapitál 855 milionů $ (2007)
Dceřiné společnosti Garmin (Switzerland)
Garmin (United Kingdom)
Oficiální web www.garmin.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Garmin Ltd. je mateřská firma společností, které v roce 1989 založili Gary Burrell a Min Kao (odtud název GarMin), vyvíjející letecké, námořní, outdoorové, automobilové navigační přístroje využívající GPS a přístroje avioniky. Pobočka sloužící jako hlavní sídlo je ve státě Kansas, v USA. Největší a také výrobní závod, Garmin (Asia) Corporation je situován ve městě Sijhih na Tchaj-wanu.

Zakladatelé a původ společnosti[editovat | editovat zdroj]

Sídlo společnosti

Gary Burrell, narozen 1937, vzděláním elektroinženýr, původně pracoval ve společnosti King Radio, která vyráběla letecké vysílačky a kde pracoval i na projektech vysílaček pro firmu Boening. Společnost se později spojila se společností Alied Corporation.

Min H. Kao (Čínsky: 高民環), se narodil roku 1949 v malém městě v Tchaj-wanu] zvaném Chushang v okrese Nan-tchou. Po studiích na Národní tchaj-wanské univerzitě studoval ve Spojených státech na univerzitě v Tennessee. Následně pracoval pro NASA a Armádu Spojených států.

Kao byl najat Burrellem do pobočky bývalé King Radio, tehdy již jako Allied´s King, která měla na starost vývoj armádní navigace za použití systému GPS. Burrell opustil společnost v roce 1989. Systém GPS tehdy ještě nebyl plně funkční a byl upravován za pomoci raketoplánu Challenger. Ke zprovoznění došlo v květnu 1989.

Burrell sám neplánoval založit společnost, ale pokud by k tomu mělo dojít, tak jedině s Kaem. Oba se shodli, že budoucnost navigace spočívá ve využití družic GPS.[1]

Původně založená společnost se jmenovala NavPro, ale protože konkurence začala používat název ProNav, změnili název na GARMIN, což je spojení prvních tří písmen ve jménech zakladatelů (GARy - MIN).

Produkty[editovat | editovat zdroj]

V současné době se společnost zabývá téměř veškerými typy navigačních přijímačů. Kromě turistických navigátorů a automobilových zařízení nabízí také přístroje pro lodě, letadla, ale také speciální zařízení pro hráče golfu.

V oblasti turistických navigátorů, které se využívají hojně také pro hru Geocaching má Garmin dnes dominantní postavení. V oboru přijímačů pro automobily se na trhu dělí především s konkurenční firmou TomTom, ale také Nokia, Blaupunkt, Mio, Navigon a dalšími.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Garmin na anglické Wikipedii.

  1. Taking the World by Hand, Arik Hesseldahl v magazínu Forbes, 2003-10-27

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]