Přeskočit na obsah

Birutė Galdikasová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Birutė Galdikasová
Narození10. května 1946 (78 let)
Wiesbaden
Alma materKalifornská univerzita v Los Angeles
Povoláníbioložka, antropoložka, zooložka, vysokoškolská učitelka a ochránkyně přírody
ZaměstnavatelUniverzita Simona Frasera
OceněníTyler Prize for Environmental Achievement (1997)
důstojník Řádu Kanady
Guggenheimovo stipendium
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Birutė Marija Filomena Galdikasová (* 10. květen 1946, Wiesbaden) je kanadská antropoložka a etoložka, která se narodila v rodině litevských exulantů v Německu. Proslula výzkumem orangutanů, zejména orangutanů bornejských. Je profesorkou na Simon Fraser University v Burnaby v Kanadě a Státní univerzity v Jakartě v Indonésii.

Rodina se z Německa brzy přestěhovala do Kanady a odtud do Kalifornie, kde Biruté vystudovala psychologii, biologii a antropologii na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (1966 BA, 1969 MA, 1978 PhD).[1] Jejím učitelem a inspirátorem byl britský paleontolog Louis Leakey, který přišel s termínem Trimáti (Trimates) pro označení tří silně angažovaných vědkyň, které přinesly průlomové studie primátů, založené na dlouhodobém výzkumu v jejich přirozeném prostředí. Jane Goodallová zkoumala šimpanze, Dian Fosseyová horské gorily a Galdikasová se zaměřila na orangutany.[2] Těmto třem vědkyním se také někdy říká „Leakeyho andělé“, neboť Leakey všechny tři ovlivnil a vedl.

Krom vědeckých zájmů se silně angažuje v boji za ochranu životního prostředí, zejména deštných pralesů. K ochraně ohrožených orangutanů založila nadaci Orangutan Foundation International, jíž je prezidentkou. Za své ekologické snahy získala roku 1997 Tyler Prize for Environmental Achievement a řadu dalších cen (PETA Humanitarian Award, Eddie Bauer Hero of the Earth, Sierra Club Chico Mendes Award aj.). Je známa svým vystupování v dokumentárních snímcích a cyklech na televizi Animal Planet a jinde (Born to Be Wild 3D, Nature, Life and Times, 30 Years of National Geographic Specials, Orangutans: Grasping the Last Branch, The Last Trimate). Napsala paměti nazvané Reflections of Eden.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Birutė Galdikas na anglické Wikipedii.

  1. Biruté Galdikas [online]. science.ca, rev. 2015-04-01 [cit. 2022-01-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. MORELL, Virginia. Called `Trimates,' Three Bold Women Shaped Their Field. S. 420–425. Science [online]. 1993-04-16. Roč. 260, čís. 5106, s. 420–425. Dostupné online. DOI 10.1126/science.260.5106.420. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]