Bidet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bidet vedle splachovacího záchoda
Doplňkový bidet

Bidet je nízko umístěný typ umyvadla uzpůsobený pro omývání vnějšího genitálu a řitního otvoru. Zpravidla je využíván po použití záchodu – po vyprázdnění (močení nebo defekaci) – nebo při intimní hygieně ženy při menstruaci.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Slovo bidet pochází z francouzštiny, kde označuje poníka. Toto označení má pravděpodobně svůj původ ve skutečnosti, že se na bidetu sedí stejně na tomto druhu koně. Vynález bidetu se datuje zhruba k roku 1710, ale jeho vynálezce není znám. Jedna z teorií označuje Christopha Des Rosiers jako vynálezce bidetu pro francouzskou královskou rodinu. Okolo roku 1900, díky rozvoji instalatérství, které přinesla viktoriánská éra, se bidet přesunul z ložnice do koupelny.

Kombinace bidetu a klozetu[editovat | editovat zdroj]

Roku 1960 se začíná s výrobou bidetu spojeného se záchodovou mísou, což je výhodné pro domácnosti, které v koupelně nemají dostatek volného prostoru pro oddělený záchod a bidet. Bidetová tryska je zabudována přímo v límci klozetové mísy a ovládá se pákovou baterií umístěnou vedle klozetu na zdi.

Oblíbenost[editovat | editovat zdroj]

Jihoafrický bidet z 18. století s čínským porcelánem

Bidet je běžnou součástí koupelen v některých evropských zemích (mezi něž patří zejména Řecko, Itálie, Španělsko, Francie a Portugalsko. V Latinské Americe je bidet rozšířen v Argentině a Uruguayi (až v 90 % domácností). V Asii, zejména v islámských zemích (Turecko), je bidet – resp. jeho kombinace s klozetovou mísou – naprosto běžný jak v domácnostech, tak na veřejných toaletách, např. v Japonsku je běžné umístění klasického bidetu i na toaletách veřejných. V Česku je bidet rozšířen poměrně málo, zejména proto, že při jeho umístění vedle klozetu narůstá prostorová náročnost.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]