Beta verze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Betaverze)
Skočit na: Navigace, Hledání

Beta verze je softwarový produkt, na kterém je již opravena většina chyb, nicméně je pořád nestabilní a na jeho chování se nedá spolehnout. Teoreticky lze říci, že takovýto produkt může mít i destruktivní účinky pro ostatní software počítače.

Betaverze jsou často volně (zdarma) ke stažení na internetu. Čistě komerční produkty jsou vystavovány na internetu, z důvodu betatestu, což prakticky znamená, že lidé sami produkt otestují, a to zdarma (např. Unreal Tournament 3, nedávno[kdy?] uveřejněná hra The Crew). Uživatelé, kteří mají o software zájem, si tuto verzi programu stáhnou a používají. Chyby u těchto produktů se odesílají automaticky na sběrné servery, čímž se dají lehce vyhledat chyby v programu, a uživatel většinou ani nezjistí, že se něco děje (vyjma pádu produktu). Betatestování simuluje ostrý provoz softwaru na různých počítačích s různými uživatelskými schopnostmi a dalšími možnými variantami, které mohou mít vliv na funkčnost, použitelnost a stabilitu softwaru. Často je pojem betaverze nesprávně zaměňován s demoverzí, což jsou dva naprosto odlišné stavy softwaru.

Výhodou betatestování je to, že uživatel může zdarma používat daný software a vývojář získává důležité informace o fungování softwaru na daném počítači. Úskalím je ale nestabilní software, který může způsobovat v počítači problémy. Vydavatel softwaru také nenese žádnou odpovědnost za škody způsobené betaverzí.

To, co vznikne z betaverze po odstranění chyb, se nazývá Release candidate.

Druhy beta verzí[editovat | editovat zdroj]

  1. Closed beta – uzavřený test, většinou určený pouze vývojářům daného softwaru.
  2. F&F beta – vývojáři si vyberou sami, kdo bude mít možnost účastnit se testu, většinou vybírají z řad rodiny a přátel (proto F&F = friends and family).
  3. Open beta – je dostupná zdarma komukoli, kdo má zájem se testu účastnit.

Příklady označování produktů[editovat | editovat zdroj]

Svobodný software:

  • gtk 0.9 Beta
  • gtk 0.9 Stable

Komerční software:

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo betaverze ve Wikislovníku