Softwarová distribuce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o kolekci softwaru sestavené pro snadné použití. O metodách doručení softwaru k uživateli a používaných médiích pojednává článek Distribuce softwaru.

Softwarová distribuce, též distribuce (slangově distro) je kolekce softwarových komponent (programů a dat), které jsou vytvořeny, přeloženy a nakonfigurovány tak, že jsou snadno použitelné pro zamýšlený účel. Zpravidla se jedná o svobodný software (případně jiný volně šiřitelný software); typickým příkladem je linuxová distribuce, tj. kolekce počítačových programů a dat využívajících operační systém Linux, ale existují i distribuce jiných svobodných operačních systémů, například distribuce FreeBSD.

Softwarová distribuce je často nejsnazší cesta k získání svobodného softwaru. Může mít formu binární distribuce, se spustitelným instalačním programem, který lze stáhnout z Internetu. Možnosti sahají od celého operačního systému pro servery (na CD/DVD) po klasické instalátory (například WAMP). Softwarová distribuce může být také spojena s careware a donateware.

V posledních letech[kdy?] je s tímto termínem spojen jakýkoliv "dokončený" software (více nebo méně připravený pro jeho zamýšlené použití, ať už jako kompletní systém, nebo část většího systému), který je primárně složen z otevřeného software.

Technická podpora[editovat | editovat zdroj]

Technická podpora je klíčová potřeba pro koncové uživatele distribucí, počínaje vlastní distribucí, která je obvykle zdarma a nesmí být "vlastněna" v komerčním smyslu slova poskytovatelem. V závislosti na distribuci, může být tato podpora poskytována na komerční bázi tvůrcem distribuce, nebo uživatelskou komunitou.

Distribuční nástroje svobodného software[editovat | editovat zdroj]

GNU Autotools jsou distribuční nástroje široce používané pro jejich obsah, jako jsou programy a jejich zdrojové texty napsané v programovacích jazycích C++ a C, ale jejich využití je širší.

Distribuční nástroje komerčního software[editovat | editovat zdroj]

  • LANDesk Management Suite poskytující softwarové distribuce pro Windows, OS X a Linux.
  • Dell KACE poskytující vzdálenou administraci, softwarovou distribuci a softwarovou instalaci pro některá Windows, OS X a Linux desktop i server.

Distribuční nástroje pro mobilní zařízení[editovat | editovat zdroj]

Vytvořit nástroje pro distribuci softwaru pro malá mobilní zařízení, jako jsou telefony, PDA a další handheldové terminály, je kvůli jejich ad hoc připojení problém. Některé nástroje, které tvoří tuto kategorii zařízení jsou:

  • Sybase iAnywhere Afaria

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Software distribution na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]