Benzoát sodný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Benzoát sodný
Strukturní vzorec

Strukturní vzorec

Obecné
Systematický název Benzenkarboxylát sodný
Triviální název Benzoát sodný
Ostatní názvy Sodná sůl kyseliny benzoové
Sodná sůl kyseliny dracylikové
Sodná sůl kyseliny fenylkarboxylové[zdroj?]
Anglický název Sodium benzoate
Německý název Natriumbenzoat
Funkční vzorec C6H5COONa
Sumární vzorec C7H5NaO2
Vzhled Bílá práškovitá látka
Identifikace
Registrační číslo CAS
SMILES O=C([O-])C1=CC=CC=C1.[Na+]
Číslo RTECS DH6650000
Vlastnosti
Molární hmotnost 144,11 g/mol
Teplota tání 410–430 °C
Teplota varu rozklad
Hustota 1,44 g/cm3
Disociační konstanta pKa 9,8
Rozpustnost ve vodě 66 g/100 ml (20 °C)
Bezpečnost
R-věty Žádné nebezpečí
S-věty Žádné nebezpečí
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Benzoát sodný je sodná sůl kyseliny benzoové (kyseliny benzenkarboxylové). V potravinářství je známa pod svým E kódem E 211. Dále má také své uplatnění v pyrotechnice.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Kyselina benzoová, její soli a estery jsou běžně obsaženy ve většině ovoce, především v bobulovitých plodech. Brusinky jsou velmi bohatým zdrojem benzoové kyseliny. Kromě ovoce se benzoáty přirozeně vyskytují v houbách, skořici, hřebíčku a několika mléčných výrobcích (jako výsledek bakteriálního kvašení). Pro komerční účely je tato látka připravována chemicky z toluenu.

Příprava[editovat | editovat zdroj]

Benzoan sodný může být v laboratoři připraven neutralizací kyseliny benzoové hydroxidem sodným. Při této reakci vzniká benzoan sodný a voda.

C6H5COOH + NaOH → C6H5COONa + H2O

Použití[editovat | editovat zdroj]

Kyselina benzoová (E210) a benzoáty jsou používány jako konzervační prostředky v kyselých výrobcích proti kvasinkám a plísním. Jsou neúčinné proti bakteriím a v produktech s pH 5 a vyšším (slabě kyselé či neutrální). Vysoké koncentrace způsobují kyselou příchuť, což omezuje jejich použití. Benzoáty jsou často upřednostňovány díky své lepší rozpustnosti.

Dále se také benzoan sodný používá v pyrotechnice jako pohon do pískavých složí, s chloristanem draselným jako oxidačním činidlem, obvykle v poměru 3:7.[1] Po nalisování a zapálení tato směs vydává pískavé zvuky. Nicméně užití této směsi jako raketového paliva má i své stinné stránky, totiž při nesprávném nebo přílišném nalisování může směs způsobit výbuch, jelikož je velmi citlivá na nárazy.

Rovnice spalování benzoanu sodného:

2 C6H5COONa + 15 O2 → 14 CO2 + 4 H2O + 2 NaOH

Nebezpečí[editovat | editovat zdroj]

  • Denní příjem benzoátu sodného je doporučen do 5 mg/kg tělesné hmotnosti.[zdroj?]
  • V používaných koncentracích nemá žádné vedlejší účinky. U některých lidí mohou kyselina benzoová a benzoáty uvolňovat histamin a způsobovat pseudoalergické reakce.
  • V kombinaci s vitamínem C (neboli E300) se tvoří benzen, který je silný Karcinogen.
  • Může poškozovat strukturu DNA působí jako Teratogen
  • Může vyvolávat dědičné choroby jako je Parkinsonova nemoc.
  • Z těchto i dalších důvodů je v některých státech použití benzoanu sodného omezeno jen na úzký okruh potravin: Nealkoholické nápoje, sirup, sojová omáčka (max 0,6g/kg), margarín (max. 1g/kg), kaviár (max 2,5g/kg).
  • V ČR se benzoan sodný neboli E211 používá široce. Je v českých džusech, českých salátech s majonézou, v českých nakládaných okurkách a mnoha výrobcích made in ČR. Dříve se prodával jako bílý prášek v sáčku pod názvem "PETOL" jako konzervační prostředek pro domácnost - působí bakteriostaticky a fungistaticky. V ovocných zavařeninách a kompotech se měnil na benzen (díky vitamínu C), navíc byla často překročena jeho maximální dávka (0,1% váhy potraviny). Jeho výroba byla zakázána.
  • Celosvětová výroba benzoanu sodného se odhaduje na 60 000 tun ročně. WHO varuje před zatížením životního prostředí tímto jedem[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÁLEK, Leo. Pyrotechnika tajemství zbavená: odpalte si svůj vlastní ohňostroj. 1. vyd. [s.l.]: [s.n.], 2009. 128 s. ISBN 978-80-254-6106-8. S. 64. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]