Barosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxBarosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu rodu Barosaurus
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Sauropodomorpha
Nadčeleď Diplodocoidea
Čeleď Diplodocidae
Podčeleď Diplodocinae
Rod Barosaurus
Marsh, 1890
Binomické jméno
Barosaurus lentus
Marsh, 1890
Synonyma
  • Barosaurus affinis
  • Tornieria africana ?
  • Tornieria gracilis ?
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Barosaurus („Těžký ještěr“) byl velký sauropodní dinosaurus příbuzný známějším rodům Diplodocus a Apatosaurus. Žil také ve stejném prostředí, na konci jury před asi 150 miliony let. Jeho fosílie byly nalezeny v americkém Utahu a Jižní Dakotě. V tanzanijské Mtwaře byly nalezeny úlomky lebek a dalších kostí, u kterých se předpokládá, že pravděpodobně patřily rodu Barosaurus (někteří paleontologové je přisuzují samostatnému rodu Tornieria).

Oproti diplodokovi měl vyšší obratle a delší krk, ale kratší ocas. Vážil 10-20 t a jeho délka mohla dosáhnout až kolem 27 metrů, což barosaura řadí mezi největší známé dinosaury (i když až do druhé desítky, viz Velikost dinosaurů). Krční obratle jsou až přes 1 metr dlouhé, čímž se blíží velikostí obratlům takových gigantů, jako byl Sauroposeidon proteles.

U tohoto sauropoda se předpokládalo, že musel mít nesmírně výkonné srdce, aby se krev vypumpovala až do jeho hlavy vysoko nad zemí. Podle různých teorií tak srdce muselo vážit až 1,6 tuny nebo naopak měl srdcí až osm (dvě v hrudníku a tři páry v krku). Další teorií je, že měl jedno středně velké srdce a tepenné chlopně, které bránily zpětnému proudění krve (stejně jako žirafa). Později se pomocí počítačové simulace zjistilo, že Barosaurus měl krk více v horizontální pozici a tím odpadl problém s pumpováním krve do hlavy.

Chyby v dřívějších rekonstrukcích[editovat | editovat zdroj]

Darren Naish poukázal v roce 2010 na četné chyby, kterých se autoři knih o dinosaurech dopouštěli při zobrazování tohoto dinosaura. Především šlo o příliš vysoký, žirafovitě napřímený krk a mohutné tělo s hopsavým stylem chůze. Tyto rekonstrukce ze 70. až 90. let minulého století jsou však silně zastaralé a neodpovídají modernímu pohledu na dinosaury.[1]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • McIntosh (2005). "The Genus Barosaurus (Marsh)". in Carpenter, Kenneth and Tidswell, Virginia (ed.). Thunder Lizards: The Sauropodomorph Dinosaurs. Indiana University Press. pp. 38–77. ISBN 0-253-34542-1.
  1. http://scienceblogs.com/tetrapodzoology/2010/06/freaky_barosaurus_meme.php