Baldov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Baldov
Vrch Baldov s kapličkou
Vrch Baldov s kapličkou

Vrchol 548 m n. m.
Poznámka památník bitvy u Domažlic
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Česko Česko
Pohoří Podčeskoleská pahorkatina / Chodská pahorkatina / Domažlická pahorkatina / Újezdská pahorkatina / Třebnická část
Souřadnice
Baldov
Baldov
Povodí Radbuza
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Baldov je vrch (548 m n. m.) asi 2 km severozápadně od Domažlic známý také pod názvem Baldovské návrší.

Na tomto návrší stojí Národní památník Domažlice. Je to zděný kvádr, do jehož stěn jsou zasazeny desky, do kterých jsou vyryty názvy míst husitských vítězství. Torzo bylo v roce 2015 opraveno a nově doplněno o obří sochařskokamenickou instalaci zřejmě největšího žulového kalicha na světě a stalo se trvalým pomníkem vítězství husitských vojsk nad křižáky v bitvě u Domažlic roku 1431, které je kladeno právě do prostoru Baldova. Z návrší se otevírá výhled na blízké Domažlice a pásmo Českého lesa.

V roce 2013 na Baldovském návrší vznikla turisticky atraktivní naučná stezka s originální sochařskou galerií pod širým nebem za podpory města Domažlice, občanských sdružení a rovněž s přispěním fondů Evropské unie.

Návrší je významné i z historického hlediska. Pravděpodobně právě zde r. 1431 kardinál a papežský ablegát Cesarini sledoval vojenskou situaci před bitvou u Domažlic, v níž se vojska V. kruciáty obrátila na panický útěk před přicházejícími husity.

V těsné blízkosti památníku a kapličky lze spatřit telekomunikační věž.

Kostely a kaple[editovat | editovat zdroj]

  • Farnost Domažlice
  • Součást obce Domažlice
  • Na tomto místě stojí kaplička zasvěcená Nejsvětější Trojici

Barokní kaplička zvnějšku šestiboká, pochází z 18. století a v jejím interiéru jsou obrazy sv. Trojice, Krista a P. Marie.

V blízkosti této nenápadné kapličky byly psychotroniky a senzibily zkoumány a popsány silně znásobené energetické paleomagnetické silové linie se zářením do celého kraje a v jejich průsečíku bylo v účelovém seskupení kamenů doloženo prastaré kultovní božiště.[zdroj?]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • David, P. a kol., Průvodce po Čechách, Moravě a Slezsku , sv. 57 - Chodsko a Domažlicko, s.36, Srdcem Chodska, Praha 2009 ( se svolením nakladatelství S & D Praha ).
  • Fišer, M., Umění v Domažlicích ( Umění ve veřejném prostoru / Svazek IV ), Centrum pro dějiny sochařství Horažďovice o.s., Klatovy 2015, s. 86 - 119, III. Práce pro architekturu, volné sochy, sympozia.
  • Kozák, P., Tajemná místa Pošumaví , nakladatelství MH, Beroun 2000.
  • Marek, V., Spolek Psohlavci a chodský národopis - League of Dogheads ( Psohlavci ) and Etnography of Chodsko , bakalářská práce - konzultanti doc. Jana Čechurová a prof. Eduard Maur, Univerzita Karlova - Filozofická fakulta, Ústav českých dějin, Praha 2009. ( Pro akademické neakceptování použité metodologie a etnografické dvouautorské syntézy v jejím ústředním obsahu celá 3. část o baldovských reáliích a národním monumentu zveřejněny přednostně ve Wikipedii.cz pod heslem: Diskuse: Národní památník Domažlice a v ní níže: Vlastní výzkum). Originál uložen v badatelně Státního okresního archivu v Horšovském Týně a kopie s CD-R v redakčním archivu rodáckého Spolku Psohlavci v Praze, 147 stran s bohatou obrazovou přílohou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]