Arassari řasnatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxArassari řasnatý
alternativní popis obrázku chybí
Samec arassariho řasnatého
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádšplhavci (Piciformes)
Čeleďtukanovití (Rhamphastidae)
RodPteroglossus
Binomické jméno
Pteroglossus beauharnaisii
(Wagler, 1832)
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arassari řasnatý (Pteroglossus beauharnaisii) je zástupce z čeledi tukanovitých, z rodu Pteroglossus. Často je chován jako okrasný pták, přesto je oproti jiným okrasným tukanům raritou. V přírodě je ale běžný, téměř nedotknutý. Vyskytuje se na zalesněných plochách především v Jižní Americe, kde se zdržují v hejnech čítajících 3–12 kusů. Do Česka byli tito ptáci poprvé importováni v roce 1994 a v roce 1996 se zde uskutečnil jejich světový prvoodchov. V současné době je ale nenajdeme v žádné tuzemské zoo ani u soukromého chovatele. V Evropě jej kromě dvou nebo tří soukromých chovatelů drží jen dvě instituce – Ptačí park Villars des Dombes ve Francii a švédské národní vědecké centrum Universum v Göteborgu [1].

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Měří 40 až 45 cm a váží 190–280 g, pohlavní dimorfismus není příliš výrazný, samičky jsou jen o něco málo menší a lehčí. Je velmi pestře zbarvený a oproti ostatním druhům z čeledi tukanovitých má relativně krátký zobák a dlouhý ocas. Nezaměnitelným znakem arassariů řasnatých je černé lesklé kudrnaté rohovité peří na čele a temeni hlavy [1], toto peří nemá žádný jiný tukan nebo arassari. Peří na zádech až po kořen ocasu je tmavě červené, zbytek svrchní strany je tmavě zelený. Hrdlo je žlutobílé s černými skvrnami. Hruď, břicho a spodní ocasní pera jsou žlutá. Zobák je hnědooranžový, Končetiny mají světle žlutou barvu.

Výskyt a potrava[editovat | editovat zdroj]

Arassari řasnatý se vyskytuje v části okolo jihozápadní povodí řeky Amazonky a pak dále na východ až k řece Madeiře. V současnosti se tento druh rozšiřuje ale i k řece Xingu. K vidění jsou tito ptáci v národní rezervaci v Peru, v národním park Noel Kempff v Bolívii. Na těchto místech je nejčastěji najdeme v nadmořské výšce 500 m n. m.[1]. Obývají zalesněné plochy, nejčastěji pralesy a najdeme je v nejvyšším patře. Málokdy slétávají k zemi.

Převážnou část jídelníčku těchto ptáků tvoří ovoce a bobule, výjimečně i hmyz, ještěrky nebo žáby. Napadají i hnízda jiných druhů ptáků, ze kterých vybírají vejce i mláďata.

Hnízdění[editovat | editovat zdroj]

Hlava

Arassariové řasnatí hnízdí ve velkých výškách v dutinách stromů. Dutiny si nevystýlají ničím. Běžně hnízdí v květnu až srpnu, výjimečně i v únoru. Stejně jako ostatní tukanové, i arassari řasnatý je vejcorodý a většinou mají 2–4 bílá vejce. Rodiče živí mláďata ovocem a často i rozkouskovanými mláďaty jiných ptáků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Curl-crested aracari na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]