Xingu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Xingu
Základní informace
Délka toku1980 km
Plocha povodí513 000 km²
Průměrný průtokcca 9 700 m³/s
SvětadílJižní Amerika
Zdrojnice
Ústí
Protéká
BrazílieBrazílie Brazílie (Mato Grosso, Amazonas, Pará)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Amazonka
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Xingu (portugalsky Rio Xingu, španělsky Río Xingú) je řeka v Jižní Americe v Brazílii ve státech Mato Grosso, Amazonas a Pará. Je 1980 km dlouhá. Povodí má rozlohu 513 000 km². Patří mezi nejvýznamnější přítoky Amazonky.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení pod jménem Culueni na východě vysočiny Mato Grosso. Protíná severní část Brazilské vysočiny, přičemž v těch místech představuje mohutný, bouřlivý tok s peřejemi a vodopády. Pod posledním prahem vtéká do Amazonské nížiny, kde vytváří estuár dlouhý 160 km a široký 8 až 12 km. Ústí zprava do Amazonky.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Hlavním přítokem je Iriri zleva.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou dešťové srážky. K nejvyššímu vzestupu hladiny dochází v období od prosince do května. Vzhledem k přesným měřením průtoku v místech energetického využití, které se nalézá v místech, kde povodí řeky dosahuje 90 % povodí celkového, lze na rozdíl od ostatních přítoků Amazonky považovat odhad průtoku v ústí 9 680 m3/s za velmi věrohodný. Průtok řeky v průběhu roku vykazuje veliké rozdíly od stovek po 30 000 m3/s. Deseti tisíciletý průtok je odhadnut na 68 000 m3/s.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava je možná v délce 190 km především v estuáriu. V místech, kde řeka klesá z Brazilské vysočiny do Amazonské pánve byl vybudován obří hydrenergetický komplex Belo Monte, který využívá části průtoku řeky, odvedené 20 km dlouhým a 25 m hlubokým derivačním kanálem. Toto řešení umožňuje zachování původního řečiště v celé délce klesání. Vodní elektrárna Belo Monte zajišťuje 11 % brazilské spotřeby elektrické energie a patří mezi největší vodní elektrárny na světě.

Derivační řešení elektrárny Belo Monte umožňuje zachování prahů na řece, které jsou jejím nejkrásnějším úsekem. Bouřlivý tok probíhá v délce přes 80 km v řečišti o šířce až 5 km.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]