Anophthalmus hitleri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAnophthalmus hitleri
alternativní popis obrázku chybí
Anophthalmus hitleri
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád brouci (Coleoptera)
Podřád masožraví (Adephaga)
Čeleď střevlíkovití (Carabidae)
Rod Anophthalmus
Binomické jméno
Anophthalmus hitleri
Oscar Scheibel, 1937
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anophthalmus hitleri je brouk z čeledi střevlíkovitých. Je dlouhý okolo 0,5 cm a žije pouze v několika jeskyních v okolí slovinského města Celje.[1] Odborný název Anophthalmus znamená doslova „bezoký“ a vychází z toho, že v důsledku adaptace na podmínky, v nichž panuje stálá tma, u tohoto druhu zakrněly zrakové orgány. Orientuje se pomocí hmatových chloupků na tykadlech. Larvy i dospělci jsou draví.

Tento druh objevil v roce 1933 slovinský sběratel Vladimir Kodrič. Odeslal exemplář německému entomologovi Oskaru Scheibelovi, ten ho určil jako samostatný druh, který jako přesvědčený nacista pojmenoval po Adolfu Hitlerovi. Protože v taxonomii platí pravidlo priority, nebyl tento název nikdy změněn. Kvůli svému jménu je brouk velmi ceněn mezi sběrateli válečných relikvií, za jeden exemplář se platí až tisíc euro.[2] Tento obchod přivedl vzácný druh na pokraj vyhubení. K postupnému vymírání tohoto druhu také nasvědčuje skutečnost, že neonacisté z celého světa se sjíždí u slovinských jeskyní a odnášejí si tento dravý hmyz ke sběratelským účelům.

V roce 1984 vydala jugoslávská pošta známky s námětem ohrožených živočichů, na nichž je vyobrazen Anophthalmus hitleri, ovšem bez popisu.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]