Andrlův chlum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Andrlův chlum
Rozhledna Andrlův chlum
Rozhledna Andrlův chlum
Vrchol560 m n. m.
Prominence122 m ↓ SV od Přívratu[1]
Izolace5,9 km → Javorník
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Svitavské pahorkatiny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříSvitavská pahorkatina / Českotřebovská vrchovina / Kozlovský hřbet / Řetovský hřbet
Souřadnice
Andrlův chlum
Andrlův chlum
Horninapískovec, slínovec, prachovec
PovodíTichá Orlice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andrlův chlum (560 m n. m.) je vrch v okrese Ústí nad OrlicíPardubickém kraji.[2] Leží asi 2 km jihozápadně od města Ústí nad Orlicí, vrcholem na katastrálním území obce Řetová a severními svahy na území městské části Kerhartice.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to vrcholový hřbítek výrazné úzké hřbetové kuesty (s čelem na SSV a S) potštejnské antiklinály (místo vyklenutí) z vápnitýchslínitých pískovců (vrchol) a z písčitých slínovcůprachovců středního až svrchního turonu. Z větší části je vrch zalesněný smrkovými porosty.[3]

Geomorfologické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Geomorfologicky vrch náleží do celku Svitavská pahorkatina, podcelku Českotřebovská vrchovina, okrsku Kozlovský hřbet a podokrsku Řetovský hřbet.[4]

Rozhledna a turistika[editovat | editovat zdroj]

Na vrcholu Andrlova chlumu stojí železná rozhledna Stříbrná krasavice, vysoká 50 metrů, s vyhlídkovou plošinou ve výšce 35 metrů. Za pěkného počasí je z rozhledny vidět Králický Sněžník, Orlické hory, Krkonoše a Českomoravská vrchovina. Pod „Stříbrnou krasavicí“ je chata Hvězda, ve které je stylová restaurace. Z její střechy vysílá od začátku roku 2019 regionální Rádio Orlicko. Místo má svoji turistickou známku (číslo 348).

Další místní turistické atraktivity jsou Řehořův důl, Vlčí důl, kříž U zabitého ze 17. století, opravená barokní křížová cesta (barokní kaple).[3]

Historie zdejších rozhleden[editovat | editovat zdroj]

V roce 1905 zde byla za podpory široké veřejnosti podle plánů stavitele Hernycha postavena ústeckým okrašlovacím spolkem třicetimetrová dřevěná věž. V roce 1918 však shořela. Obnovy se ujal ústecký odbor klubu turistů. Kromě rozhledny zde však plánoval i turistickou chatu. Shánění finančních prostředků však nebylo lehké. V roce 1925 sem pardubický 1. železniční pluk na krátký čas postavil cvičnou nákladní lanovou dráhu z Kerhartic. Chata byla pro veřejnost otevřena v roce 1940 spolu s provizorní dřevěnou věží, která byla však vzhledem k havarijnímu stavu demontována v 60. letech 20. století. Teprve až v roce 1994 dokázalo Sdružení Andrlův chlum sladit zájmy všech zúčastněných a nechalo zde postavit víceúčelovou komunikační kovovou věž. Veřejnosti je rozhledna přístupná od roku 1996.

Ve východočeském regionu se nachází ještě další dvě rozhledny stejného typu konstrukce i názvu „Chlum“. Jde o Chlum u Hradce Králové a Hořický chlum. Hradecká je nejvyšší – je vysoká 55,6 m a hořická se svými 41,5 m je nejnižší. Ve všech případech se jedná o základnové stanice postavené Eurotelem, nyní využívané O2 a v rámci sdílení sítě i T-Mobile.[5]  Tato rozhledna společně s Chlumem u Hradce Králové slouží také jako televizní vysílač Multiplexu 24 DVB-T2, obě šíří mimo jiné vysílání východočeské televize V1.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. Základní mapa ČR 1 : 50 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2022-03-01]. Dostupné online. 
  3. a b DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  4. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  5. GSMweb.cz. www.gsmweb.cz [online]. [cit. 2017-06-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]