Andrlův chlum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Andrlův chlum

Rozhledna Andrlův chlum

Vrchol 559 m n. m.
Prominence 120 m ↓
Izolace 5,9 km → Javorník
Poloha
Světadíl Evropa
Státy ČeskoČesko Česko
Pohoří Svitavská pahorkatina / Českotřebovská vrchovina / Kozlovský hřbet / Řetovský hřbet
Souřadnice 49°57′36″ s. š., 16°22′26″ v. d.
Andrlův chlum
Fire.svg
Andrlův chlum
Hornina pískovec, slínovec, prachovec
Povodí Tichá Orlice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andrlův chlum (559 m n. m.) je vrch v okrese Ústí nad Orlicí Pardubického kraje. Leží asi 2 km jihozápadně od města Ústí nad Orlicí, vrcholem na katastrálním území obce Řetová a severními svahy na území městské části Kerhartice.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to vrcholový hřbítek výrazné úzké hřbetové kuesty (s čelem na SSV a S) potštejnské antiklinály (místo vyklenutí) z vápnitýchslínitých pískovců (vrchol) a z písčitých slínovcůprachovců středního až svrchního turonu. Z větší části je vrch zalesněný smrkovými porosty.[1]

Geomorfologické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Geomorfologicky vrch náleží do celku Svitavská pahorkatina, podcelku Českotřebovská vrchovina, okrsku Kozlovský hřbet a podokrsku Řetovský hřbet.[2]

Rozhledna a turistika[editovat | editovat zdroj]

Na vrcholu Andrlova chlumu stojí železná rozhledna Stříbrná krasavice, vysoká 50 metrů, s vyhlídkovou plošinou ve výšce 35 metrů. Za pěkného počasí je z rozhledny vidět Králický Sněžník, Orlické hory, Krkonoše a Českomoravská vrchovina. Pod "Stříbrnou krasavicí" je chata Hvězda, ve které je stylová restaurace. Místo má svoji turistickou známku (číslo 348).

Další místní turistické atraktivity jsou Řehořův důl, Vlčí důl, kříž U zabitého ze 17. století, opravená barokní křížová cesta (barokní kaple).[1]

Historie zdejších rozhleden[editovat | editovat zdroj]

V roce 1905 zde byla za podpory široké veřejnosti podle plánů stavitele Hernycha postavena ústeckým okrašlovacím spolkem třicetimetrová dřevěná věž. V roce 1918 však shořela. Obnovy se ujal ústecký odbor klubu turistů. Kromě rozhledny zde však plánoval i turistickou chatu. Shánění finančních prostředků však nebylo lehké. V roce 1925 sem pardubický 1. železniční pluk na krátký čas postavil cvičnou nákladní lanovou dráhu z Kerhartic. Chata zde byla pro veřejnost otevřena v roce 1940 spolu s provizorní dřevěnou věží, která byla však vzhledem k havarijnímu stavu demontována v 60. letech 20. století. Teprve až v roce 1994 dokázalo Sdružení Andrlův chlum sladit zájmy všech zúčastněných a nechalo zde postavit p víceúčelovou komunikační kovovou věž. Veřejnosti je rozhledna přístupná od roku 1996.

regionu se nachází ještě další dvě rozhledny stejného typu konstrukce i názvu „Chlum“. Jde o Chlum u Hradce Králové a Hořický chlum. Hradecká je nejvyšší - měří 55,6 m a hořická se svými 41,5 m nejnižší. Ve všech případech se jedná o základnové stanice postavené Eurotelem, nyní využívané O2 Czech Republic a v rámci sdílení sítě i T-Mobile Czech Republic[3].  Tato rozhledna společně s Chlumem u Hradce Králové slouží také jako televizní vysílač Multiplexu 4 DVB-T, obě vysílají na kanále 45.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno : AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9.  
  2. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha : Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6.  
  3. GSMweb.cz. www.gsmweb.cz [online].  [cit. 2017-06-02]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]