Přeskočit na obsah

Andratx

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Andratx
Andratx – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Časové pásmostředoevropský čas
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
autonomní společenstvíBaleáry
provincieBaleáry
Andratx
Andratx
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha81,46 km²
Počet obyvatel11 093 (2015)
Hustota zalidnění136,2 obyv./km²
Správa
StarostaJaume Porsell Alemany
Oficiální webwww.andratx.cat/portal/principal4.jsp?codResi=1&language=es
Označení vozidelIB
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andratx, španělsky též Andrach, je obec na ostrově Mallorca (též Majorka) nedaleko Španělska. Nachází se na jihozápadním cípu ostrova a jde o oblíbenou turistickou oblast, především Puerto de Andraxt (též Porto de Andrach) je destinace oblíbená filmovými hvězdami.

Roku 2009 zde zemřel Stephen Gately.

Letecký pohled
Kostel Santa Maria

Andratx je starobylé město, jež bylo ještě v polovině 19. století obýváno téměř výhradně místními lidmi. První zmínky o oblasti dnešní obce najdeme ve 2. století př. n. l., kdy ji osídlili Římané.[1] Svědčí o tom například četné nálezy podobě keramických nádob. Původní město nestálo však na pobřeží, nýbrž hlouběji do vnitrozemí, kde bylo chráněno před nájezdy pirátů (převážně se jednalo o posádky ze severní Afriky). Další zmínky o obci pocházejí až ze 16. století, kdy zde byly postaveny rozhledny, sloužící taktéž jako ochrana před piráty. Ze čtrnácti původních věží jich stále na území Andratxu a Calvià stojí dvanáct.

Součástí Andratxu jsou i malé obce Port d'Andratx, Sa Coma, S'Arracó, Sant Elm a Camp de Mar. Součástí je navíc i neobydlený ostrůvek Dragonera (též Sa Dragonera), kde žije pro ostrov endemický druh ještěrka Lilfordova (Podarcis lilfordi).

Obec prošla značnou proměnou v roce 2004, kdy Evropská unie poskytla finanční příspěvky na opravu fasád domů ve městě.

Korupční skandál

[editovat | editovat zdroj]

Roku 2006 bylo zkoumáno velké množství podezřelých stavebních povolení a bylo zjištěno, že veškeré zkoumané stavby v obci byly postaveny nelegálně a za vším stál tehdejší starosta Eugenio Hidalgo. Ten byl odsouzen za korupci a v prosinci roku 2009 nastoupil do vězení.

Geografie a ekonomika

[editovat | editovat zdroj]

Obec se nachází na jihozápadním cípu ostrova v pohoří Serra de Tramuntana, nejvýznamnějším pohoří Baleárských ostrovů s nejvyšším bodem ve výšce 1445 m n. m. Jižní část je hustěji obydlená, zatímco severní hornatá a hůře přístupná. Nedaleko pobřeží Andratxu je ostrůvek Dragonera, který byl roku 1995 prohlášen za přírodní oblast. Je přístupný na lodi buďto z Andratxu nebo Sant Elm.

Ekonomika obce se zakládá na cestovním ruchu. Jedná se o destinaci oblíbenou celebritami, mezi časté návštěvníky v letních měsících patřili například Claudia Schiffer, Felipe González, Adolfo Suárez († 2014), Guy Hamilton († 2016), Fernando Trueba nebo operní pěvkyně Regine Crespin († 2007). Zemědělství a rybolov jako způsob obživy v oblasti značně poklesly. Nicméně, mezi pěstované plodiny patří mandloň obecná, rohovník obecný, citrus, fíkovník smokvoň a vinná réva, ze které se zde vyrábí víno Santa Catarina.

Mezi hlavní památky obce patří kostel Santa Maria de Andrach nebo současná obecní radnice. Andratxský hrad, ze kterého ale v současné době zbývají jen ruiny. Do roku 1912 zde bylo také známé Teatro Argentino, později ale zmizelo. V Andratxu je také kulturní centrum a nedaleko obce v Liedtke je muzeum v bývalém přístavu.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Andratx na anglické Wikipedii.

  1. TISDALL, Nigel. Mallorca. Andratx – reference to Roman occupation and Roman name – Andrachium. [s.l.]: Thomas Cook Publisher, 2003. ISBN 9781841573274. S. 52. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]