Amenemhet III.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amenemhat III
Ammenemes
Busta Amenemhat III.; Ägyptisches Museum Berlin
Busta Amenemhat III.; Ägyptisches Museum Berlin
Doba vlády 1818–1773 př.Kr.[1]
Rodné jméno
imn
n
mHAt
t

Amenemhet
Trůnní jméno
ra
n
mAat

Ni-maat-Re
Horovo jméno  
G5
O29VG30
Aa-bau
Srxtail2.svg
  Aa-bau
Jméno obou paní
V15
F44
tA
tA
Itschi-iaut-taui
Zlatý Hor
wAHanx
Wah-anch
Manželky Aat, Khenemetneferhedjet III, Hetepti
Potomci Neferuptah, Sobekneferu, Hathorhotep, Sithathor, Amenemhat IV (~vnuk?)[2]
Otec Senusret III
Matka Neferhenut[3]
Hrobka Dachšúr & Hawara
Amenemhat III.

Amenemhet III. je král z vrcholného období 12. dynastie, stavebník "labyrintu" a dvou pyramid u Hawwáry a Dahšúru[4]. Zachoval si v egyptské tradici ze všech svých jmenovců nejlepší pověst: jako král, za jehož vlády prožil Egypt šťastnou dobu blahobytu a míru. Udržel výboje, kterými rozšířil hranice Egypta jeho předchůdci, zejména Senusret III. Rozvíjel především zemědělskou výrobu; dal zdokonalit síť umělého zavlažování po celém toku Nilu a výstavbou kanálu mezi Nilem a jezerem ve Fajjúmské oáze umožnil vznik zcela nové zemědělské oblasti. Zvyšoval těžbu zlata v Núbii a mědi na Sinaji. Zakládal a opevňoval karavanní cesty, budoval loďstvo, podporoval výrobu a směnu řemeslných produktů. Organizoval velké obchodní výpravy; egyptské exporty.

Na trůn nastoupil po Senusretovi III. Podle seznamu králů se jmenoval trůnním jménem Nimaatre. Vládl téměř půl století, pověsti dobrého panovníka nabyl nepochybně po zásluze. Samozřejmě že lid neměl za jeho vlády žádná práva, stejně jako za jeho předchůdců a nástupců; mel však alespoň co jíst a netrpěl válkami.

Předchůdce:
Senusret III.
Znak z doby nástupu Egyptský král
1818–1773 př. Kr.
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Amenemhet IV.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HORNUG, Erik. Ancient Egyptian Chronology [online]. Leiden, Boston:Brill: Briil, 2006. S. 491. Dostupné online. ISBN ISBN 978-90-04-11385-5. (anglicky) 
  2. Pharoah Otline [online]. 2005. Dostupné online. (anglicky) 
  3. DODSON, Aiden. The Complet Royal Femilies of Ancient Egypt. I.. vyd. London: Thames & Hudson, 2004. Dostupné online. ISBN 10: 0500051283. (anglicky) 
  4. BUNSON, Margaret. Encyclpedie of Ancient Egypt [online]. New York: Facts On File, Inc., 1991. Dostupné online. (anglicky) 

Reference[editovat | editovat zdroj]