Amenemhet III.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Amenemhet III.
Portrét
Úmrtí 1814 př. n. l.
Potomci Sebeknofru, Amenemhet IV. a Neferuptah
Otec Senusret III.
Amenemhet III.
Tento článek je o faraonovi 12. dynastie. Další významy jsou uvedeny na stránce Amenemhet.

Amenemhet III. je král z vrcholného období 12. dynastie, stavebník "labyrintu" a dvou pyramid u Hawwáry a Dahšúru[1][2]. Zachoval si v egyptské tradici ze všech svých jmenovců nejlepší pověst: jako král, za jehož vlády prožil Egypt šťastnou dobu blahobytu a míru. Udržel výboje, kterými rozšířil hranice Egypta jeho předchůdci, zejména Senusret III. Rozvíjel především zemědělskou výrobu; dal zdokonalit síť umělého zavlažování po celém toku Nilu a výstavbou kanálu mezi Nilem a jezerem ve Fajjúmské oáze umožnil vznik zcela nové zemědělské oblasti. Zvyšoval těžbu zlata v Núbii a mědi na Sinaji. Zakládal a opevňoval karavanní cesty, budoval loďstvo, podporoval výrobu a směnu řemeslných produktů. Organizoval velké obchodní výpravy; egyptské exporty.

Na trůn nastoupil po Senusretovi III. Podle seznamu králů se jmenoval trůnním jménem Nimaatre. Vládl téměř půl století, pověsti dobrého panovníka nabyl nepochybně po zásluze. Samozřejmě že lid neměl za jeho vlády žádná práva, stejně jako za jeho předchůdců a nástupců; mel však alespoň co jíst a netrpěl válkami.

Předchůdce:
Senusret III.
Znak z doby nástupu Egyptský král
18531806/1805
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Amenemhet IV.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JAKUB SOBEK. Starověký Egypt 14.9 - Faraón Amenemhet III. a jeho pyramidy v Dahšúru a Hawáře (12.dynastie). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  2. JAKUB SOBEK. Starověký Egypt 15.4 - Pyramidy Amenemheta III., Amenemheta IV. a Sobeknefru (12. dynastie). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.