Sebeknofru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sobekneferu
Nefrusobek
Busta Sebekneferu; historicky v Berlínském Muzeu
Busta Sebekneferu; historicky v Berlínském Muzeu
Doba vlády 1763–1760 př. Kr. [1]
Rodné jméno
I5F35F35F35
>
Nofrusobek
Trůnní jméno
N5I4D28

Sobek-ka-Re
Horovo jméno  
G5<h1
N5
Z1
U7
X1
h1>O33
  Merit-Re
Jméno obou paní
G39
t
S42nb t
N16
N16

Sat-sechem-nebet-taui
Zlatý Hor
Ddtxa
Z2

Djedet-chau
Otec Amenemhet III.
Hrobka Severní pyramida Mazghuna ?[2]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Královna Sobekneferu byla posledním vládcem 12. dynastie ve starověkém Egyptě[3]. Vládla přibližně v letech 1763–1760 př. Kr. [1]

Sobekneferu byla jednou z mála vládnoucích královen starověkého Egypta. Tato královna je mnohem méně známá než královny jiné z pozdních dynastií jako jsou Kleopatra nebo Hatšepsut. Důvodem je, že po sobě zanechala velmi málo monumentů. Byla dcerou Amenemheta III. a pravděpodobně manželkou svého bratra (či synovce) Amenemheta IV, po jehož smrti převzala místo na trůně[4].

Její vláda byla doložena také v Abydoském, Karnackém a Sakkárském královském seznamu. Všechny tyto zdroje jí přisuzují čtyřletou vládu na egyptském trůně. Její uvedení v královských listech je důležitý fakt, který dokazuje, že nebyla brána jen jako dočasná vladařka, ale jako plnohodnotný král. Sebeknofru je první ženou, která používala titul faraon. Rovněž je také zobrazována jako mužský faraon avšak s prvky, které dokazují, že byla ve skutečnosti ženou.

Pyramida Amenemhat IV. Muzghana-jižně od Dahšúru; foto r.1911

Královně Sobekneferu je přisuzována stavba náboženského centra ve Fajjúmu, Egypťany nazývaného Shedet, který byl zasvěcený krokodýlímu bohu Sobekovi. Není vyloučeno, že právě Sobekovi kněží dopomohli Sebeknofře na trůn. Je však překvapivé, že přesunula centrum vlády z Fajjúmu zpět do tradičních míst v Memphisu a Heliopolisu. Její hrobka nebyla nalezena, přesto se předpokládá, že byla pohřbena v pyramidě v Mazghúně, blízko svého manžela Amenemheta IV.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HORNUG, Erik. Ancient Egyptian Chronology [online]. Leiden, Boston:Brill: Briil, 2006. S. 491. Dostupné online. ISBN 978-90-04-11385-5. (anglicky) 
  2. a b PETRIE, Flinders. The Labirinth Gerzeh and Mazghuneh. London: School of Archeology in Egypt, 1912. Dostupné online. 
  3. Sebeknofru [online]. Praha: Wikisofia UK Praha, 2013. Dostupné online. (česky) 
  4. BUNSON, Margaret. Encyclpedie of Ancient Egypt [online]. New York: Facts On File, Inc., 1991. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Amenemhet IV.
Znak z doby nástupu Egyptský král
1763–1760 př. Kr.
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Wegaf