Sebeknofru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Sebeknofru
Nofrusebek
Amenemhet IV., část sochy (uloženo v muzeu Louvre)
Amenemhet IV., část sochy (uloženo v muzeu Louvre)
Doba vlády

1777 př. n. l.–1773 př. n. l.

4 roky (Manetho)

3 roky 10 měsíců (Turínský královský papyrus)
Trůnní jméno Sobekkare
Otec Amenemhet III.

Sebeknofru byla posledním vladařem 12. dynastie ve starověkém Egyptě. Vládla přibližně v letech 1777 – 1773 př. n. l.

Sebeknofru byla jednou z mála vládnoucích královen starověkého Egypta. Tato královna je mnohem méně známá než královny jiné - Kleopatra nebo Hatšepsut. Důvodem je, že po sobě zanechala velmi málo monumentů. Byla dcerou Amenemheta III. a pravděpodobně manželkou svého bratra (či synovce) Amenemheta IV, po jehož smrti převzala místo na trůně.

Její vláda byla doložena také v Abydoském, Karnackém a Sakkárském královském seznamu. Všechny tyto zdroje jí přisuzují čtyřletou vládu na egyptském trůně. Její uvedení v královských listech je důležitý fakt, který dokazuje, že nebyla brána jen jako dočasná vladařka, ale jako "plnohodnotný král". Sebeknofru je první ženou, která používala titul faraon. Rovněž je také zobrazována jako mužský faraon avšak s prvky, které dokazují, že byla ve skutečnosti ženou.

Sebeknofře je přisuzována stavba náboženského centra ve Fajjúmu nazývaného Shedet, který byl zasvěcený krokodýlímu bohu Sobekovi[1]. Není vyloučeno, že právě Sobekovi kněží dopomohli Sebeknofře na trůn. Je však překvapivé, že přesunula centrum vlády z Fajjúmu zpět do tradičních míst v Memphisu a Heliopolisu.

Její hrobka nebyla nalezena, přesto se předpokládá, že byla pohřbena v pyramidě v Mazghúně, blízko svého manžela Amenemheta IV[2].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JAKUB SOBEK. Starověký Egypt 14.2 - Oáza Fájjúm a krokodýlí bůh Sobek. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  2. JAKUB SOBEK. Starověký Egypt 15.4 - Pyramidy Amenemheta III., Amenemheta IV. a Sobeknefru (12. dynastie). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
Předchůdce:
Amenemhet IV.
Znak z doby nástupu Egyptský král
1798/1797 př. n. l.–1794/1793 př. n. l.
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Wegaf