Amenemhet IV.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amenemhet IV.
Maakherure
Malá sfinga Amenemheta IV. v Britském muzeu
Malá sfinga Amenemheta IV. v Britském muzeu
Doba vlády

1786 př. n. l.–1777 př. n. l.
8 let (manetho)

9 let 3 měsíce 27 dní (Turínský královský papyrus)
Otec Amenemhet III.

Amenemhet IV. byl předposledním panovníkem 12. dynastie ve starověkém Egyptě. Vládl přibližně v letech 1786 – 1777 př. n. l.

Amenemhet IV. byl pravděpodobně synem Amenemheta III., ačkoliv ve skutečnosti mohl být i jeho vnukem. Podnětem k této spekulaci je fakt, že Amenemhet IV. byl při svém nástupu na trůn již poměrně starý. Amenemhet IV. neměl mužského nástupce, a tak se jeho následovníkem stala nevlastní sestra (či možná teta) Sebeknofru. Obecně se předpokládá, že byli spolu i manželé, ale není to doloženo.

Podle Manetha vládl Amenemhet pouze osm let, což přibližně potvrzuje i Turínský list, který uvádí dobu jeho vlády jen o rok delší. I ostatní zdroje většinou uvádí, že panoval velmi krátce, což podporuje ideu, že na trůn nastoupil již v pokročilém věku.

Z dobových textů víme, že během své vlády udržoval egyptskou přítomnost v Núbii, ačkoliv se nesnažil hranice dále rozšiřovat. O jeho vládě toho již není příliš známo. Předpokládá se, že jižní pyramida v Mazghúně by mohla patřit právě Amenemhetovi IV., avšak žádný zdroj to nepotvrzuje[1]. Jinak dokončil otcův chrám v Medinet Maadi a postavil malý chrám v Qasr el-Sagha.

Předchůdce:
Amenemhet III.
Znak z doby nástupu Egyptský král
1807/1806 př. n. l.–1798/1797 př. n. l.
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Sebeknofru

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JAKUB SOBEK. Starověký Egypt 15.4 - Pyramidy Amenemheta III., Amenemheta IV. a Sobeknefru (12. dynastie). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.