Alexej Kaledin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alexej Kaledin
Narození 24. října 1861
Volgograd
Úmrtí 29. ledna 1918 (ve věku 56 let)
Novočerkassk
Ocenění Řád sv. Anny III. třídy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexej Maximovič Kaledin (rusky Алексей Максимович Каледин, 12. říjnajul./ 24. října 1861greg., Voroněž, Ruské impérium - 29. ledna 1918, Rostov na Donu, RSFSR) byl ruský carský generál a osobnost ruské občanské války.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Alexej Kaledin se narodil ve Voroněži. Roku 1882 studoval na Petrohradské vojenské akademii.

Armádní kariéra[editovat | editovat zdroj]

V letech 1903 - 1906 sloužil jako ředitel ve vojenské škole v Novočerkassku. V letech 1906 - 1910 sloužil Kaledin jako asistent náčelnického štábu carské armády.

Během první světové války byl velitelem 12. kavalérie a 8. armády na jihozápadní frontě. K únorové revoluci roku 1917 se zachoval odmítavě, proto byl zbaven velení armád na jihozápadní frontě.

Téhož roku se stal Kaledin donským kozákem, a byl také s podporou Mitrofana Bogajevského ustanoven hlavou "kozácké armádní vlády", která vznikla opět po 208 letech. Kaledin také navrhl rychlé potlačení revoluce.

Dne 29. srpna 1917 byl Kaledin zatčen a poslán do Mohylevu. Na začátku říjnové revoluce viděl Kaledin příležitost rehabilitovat cara a po jeho návratu odsoudit bolševiky.

Na začátku ruské občanské války uprchl Kaledin z Mohylevu na Ukrajinu, kde bojoval proti tamnímu veliteli Rudé armády Vladimiru Antonovovi-Ovsejenkovi. Po počátečních úspěších však byl Kaledin poražen u Rostova na Donu. Kaledin pochopil, že dál bojovat je zbytečné, a proto 29. ledna 1918 vyřešil problém sebevraždou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alexey Kaledin na anglické Wikipedii.